Architekt Marek Jan Štěpán: Nádech zmaru byl vlastně fascinující

Hlavní stránka / Architektura / Architekt Marek Jan Štěpán: Nádech zmaru byl vlastně fascinující

13.9.2014

Architekt Marek Jan Štěpán: Nádech zmaru byl vlastně fascinující Brno - Na moment, kdy před sedmi lety poprvé vstoupil do chrámu Nalezení svatého kříže v Litomyšli, vzpomíná brněnský architekt Marek Jan Štěpán dodnes. „Byl to velmi silný zážitek. Devastace a to všechno, čím si kostel prošel, bylo z prostoru hodně cítit. Ten nádech zmaru byl vlastně fascinující,“ říká.

Jak na vás tehdy kostel působil?
 
Opravdu silně. Na mnoha místech byly stopy po zatékání, někde byly opadané omítky, v některých místech bylo dvacet centimetrů mrtvých holubů, bylo vidět, že tam kdysi rostly i břízky. Vybavení kostela bylo zčásti poničeno, rozebráno, část zůstala v depozitáři, ale nikdo neměl úplně přehled o tom, kde co vlastně je.
 
Věděl jste hned, co s prostorem budete chtít udělat?
 
Vůbec. Byl to dlouhý proces, během kterého jsme studovali historii piaristů i dějiny samotného místa, konzultovali s historiky, ale také hledali nové významy pro kostel v dnešní době. Práce architekta nespočívala v tomto případě v nějakých velkých zásazích, ale v myšlence, co s tak velkým a unikátním prostorem udělat.
 
Proč jste se nakonec rozhodli udělat z kostela multifunkční prostor?
 
Aby tento kostel v budoucnu fungoval a už neměl sklony chátrat, bylo zapotřebí, aby se stal prostorem otevřeným kultu i kultuře. Jedině tak si může udržet svou životaschopnost. Jde do značné míry o obnovenou funkci sakrální, k ní jsou ale přidány další. Jejich vrstevnatost pak vlévá do stavby život. Piaristé, kteří zde do roku 1950 působili, jsou školský řád, jejichž posláním byla péče o mládež a její vzdělání. V kostele se tedy v minulosti hrálo divadlo, produkovala hudba a svým způsobem i učilo. Duchovní náboj z kostela ale ani přes dlouhou dobu mlčení nevyprchal, kostel bude mít i nadále převážně sakrální charakter.
 
Máte spoustu zkušeností s výstavbou i rekonstrukcí řady sakrálních budov. Jak se lišila práce na kostele Nalezení svatého Kříže od vašich dalších realizací? Jak jste celý projekt vnímal, byla to pro vás výzva?
 
Projekt se lišil od ostatních svým procesem – jednak to je jediný kostel, na kterém jsem pracoval a který je ve vlastnictví státu a svěřené péči Národního památkového ústavu, a jednak byl financován z evropských dotací. Obě tyto věci měly velký vliv na celý průběh, především z hlediska času. Ten opravdu nebyl krátký. Pak je značný rozdíl mezi prací na novém kostele a rekonstrukcí starého. V současné době pracujeme například na novém kostele v Brně - Lesné, kde jsem vyhrál dvakrát architektonickou soutěž. Tam daleko více mohu řešit téma současné liturgie. Právě ona má velký vliv na podobu a uspořádání prostoru kostela.  To je u rekonstrukcí omezené.
 
Architekt Marek Jan Štěpán se systematicky zaměřuje na projekty sakrálních staveb, novostaveb i rekonstrukcí. Je například autorem projektu kostela Svatého ducha v Šumné, kostela Svatého ducha v Ostravě nebo kostela Svatého Václava v Sazovicích. V roce 2013 bylo podle jeho návrhu realizováno osvětlení v katedrále sv. Víta a Vojtěcha, je autorem areálu pro návštěvu papeže Benedikta XVI. v brněnských Tuřanech. Podílel se na velké liturgické úpravě katedrály svatého Mikuláše v Českých Budějovicích či na rekonstrukci kostela svaté Kateřiny v Hrabové nebo kostela svatého Václava v Ostravě. V letech 2006 – 2012 působil jako poradce kancléře prezidenta ve věcech architektury. Je autorem koncepce minimalistického bydlení Freedomky, několika zajímavých vil, v roce 2012 získal českého architektonického „Oscara“ za projekt areálu Café Fara v Klentnici.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Rekonstrukce-chramu-v-Litomysli-5.jpg
Autor: Ota Nepilý

Rekonstrukce-chramu-v-Litomysli-5.jpg

Rekonstrukce-chramu-v-Litomysli-8.jpg
Autor: Ota Nepilý

Rekonstrukce-chramu-v-Litomysli-8.jpg

Rekonstrukce-chramu-v-Litomysli-14.jpg
Autor: Ota Nepilý

Rekonstrukce-chramu-v-Litomysli-14.jpg

Cafe-Fara-Klentnice.jpg

Cafe-Fara-Klentnice.jpg

Kostel-svateho-Ducha-Sumna.jpg

Kostel-svateho-Ducha-Sumna.jpg

Kostel-svateho-Ducha-Ostrava.jpg

Kostel-svateho-Ducha-Ostrava.jpg

Související články

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://www.etalon.com.ua

http://niko-centre.kiev.ua

https://pills24.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018