Cenu ministerstva kultury za architekturu získal kandidát ČKA Ladislav Lábus

Hlavní stránka / Architektura / Cenu ministerstva kultury za architekturu získal kandidát ČKA Ladislav Lábus

28.10.2014

Cenu ministerstva kultury za architekturu získal kandidát ČKA Ladislav Lábus PRAHA - Cenu za architekturu, kterou uděluje Ministerstvo kultury České republiky, získal letos architekt a děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus, kterého v květnu nominovala Česká komora architektů (ČKA). Nejvyšší profesní organizace sdružující více jak čtyři tisícovky architektů v odůvodnění své nominace mimo jiné uvedla, že Ladislav Lábus je jednou z nejvýraznějších žijících legend české architektury.

Ve svém doporučení ČKA vyzdvihla nejen kvalitní tvorbu tohoto význačného architekta, ale i jeho soustavnou pedagogickou činnost a pevnost názorů, která mu mezi kolegy zajišťuje neochvějnou autoritu. V úvodu své nominace pak Komora přímo uvádí: „Architekt Ladislav Lábus je jednou z nejvýraznějších žijících legend české architektury. Je znám svým hloubavým a citlivým přístupem, který je zároveň pevný jak skála. V době přelétavých a pomíjivých gest, které jsou tolik typické pro současné období tekuté modernity, včetně povrchního kopírování vnějších znaků a přebujelou snahou upoutat na sebe již tolik unavenou pozornost diváků, si Ladislav Lábus jde pevně svou vlastní cestou.“
 
Pevnost názoru se projevuje i v samotné tvorbě Ladislava Lábuse. Jejím nejvíce charakteristickým rysem je nadčasovost, o níž se snaží každý architekt, ale vykročí k ní jen málokdo. Každý prvek díla nachází své opodstatnění a podporuje promyšlenou ideu celku. Ladislav Lábus zkrátka zcela „záměrně sleduje vyšší hodnoty a cíle, než jen zajištění střechy nad hlavou. Právě svými zvýšenými nároky na pomalou a pečlivou přípravu stavby staví hodnotu svých staveb na trvanlivosti a stálých hodnotách, které tak snadno nepodléhají aktuálnímu vkusu,“ uvádí dále ČKA ve své nominaci.
 
Architekturu totiž nestačí jen dělat, ale především ji myslet. A to jedna ze zásad, kterou v rámci svého ateliéru na Fakultě architektury ČVUT předává svým studentům. Jeho podstatná úloha v pedagogické sféře je od letošního roku ještě více posílena působením v roli děkana. ČKA si osobnosti Ladislava Lábuse cení natolik, že jej v minulosti podpořila také návrhem nominace na velmi prestižní čestné členství Amerického institutu architektů (AIA – The American Institute of Architects). Čestný titul pak na základě doporučení Komory získal.
 
 
Ladislav LÁBUS (*1951)
 
Mezi nejznámější realizace patří např. bytové stavby – vily ve Vonoklasech (1998), v Roudnici nad Labem (2001) a v Nespekách (2008). Svůj citlivý přístup k minulosti uplatňuje v rekonstrukcích historických staveb (např. palác Langhans ve Vodičkově ulici v Praze, 2002, či rekonstrukce Paličkovy vily v Praze, 2003). Za neméně významnou stavbu je považována konverze tří původních domů na hotel Karlov v Benešově (2009), která byla za Českou republiku nominována na Mies van der Rohe Award 2011.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

что такое инвестиционный фонд

Macau Industrial mmgp

https://seotexts.com/
Všechna práva vyhrazena © 2018