Česká komora architektů potvrdila regulérnost soutěže na Štvanici

Hlavní stránka / Architektura / Česká komora architektů potvrdila regulérnost soutěže na Štvanici

5.10.2012

Česká komora architektů potvrdila regulérnost soutěže na Štvanici PRAHA - Pražský magistrát se rozhodl po nevhodném výběrovém řízení vypsaném počátkem roku zorganizovat veřejnou architektonickou soutěž na řešení území ostrova Štvanice v Praze. Soutěžní podmínky schválila v září Rada hlavního města, za regulérní je prohlásila také Česká komora architektů (ČKA) a dnešním dnem byla soutěž vyhlášena. Praha hodlá do revitalizace ostrova investovat 0,5 miliardy korun.

Cílem urbanisticko-architektonické soutěže je nové definování ostrova Štvanice, s ohledem na maximální využití potenciálu Vltavy a jejích nábřeží a ostrovů, které jsou důležitou součásti veřejného prostoru města. Návrhy by měly respektovat význam ojedinělého místa a jeho historický vývoj a přinést řešení celoročního využití ke sportovním aktivitám, odpočinku a pořádání kulturních akcí. Součástí řešení by mělo být také vhodné dopravní napojení na okolí jak pro cyklisty a chodce, tak pro MHD a omezeným způsobem i pro automobily.
 
Ideové návrhy se mohou odevzdávat do ledna
 
Účastníci z řad autorizovaných architektů a inženýrů mohou své ideové návrhy řešení ostrova zasílat magistrátu do 8. ledna 2013. V první polovině února příštího roku vybere odborná porota nejlepší práce, které postoupí do druhého kola soutěže. „Původně magistrát uvažoval pouze o jednokolové ideové soutěži. Vítězný návrh by si magistrát ponechal a pak vypsal veřejnou obchodní soutěž na nejlevnější zpracování projektu. Vítěz soutěže by tedy pravděpodobně ani nemohl realizovat svůj návrh. Takový postup je nepřijatelný a porotci s ním nemohli souhlasit. Jsme rádi, že se podařilo prosadit ukázkovou dvoukolovou soutěž,“ vysvětluje závislý člen poroty Roman Koucký, který je mimo jiné znám jako vedoucí týmu připravujícího Metropolitní plán Prahy.
 
Vítěz soutěže si odnese milion
 
Ve druhém kole soutěže dojde k upřesní zadání ze strany poroty a bude prověřena reálnost vybraných návrhů. Definitivní vítěz soutěže za svou studii obdrží finanční odměnu jeden milion korun. V roce 2013 by pak mělo proběhnout jednací řízení bez uveřejnění dle zákona o veřejných zakázkách a projektant v návaznosti na svůj soutěžní návrh zpracuje za přibližně 35 milionů korun veškeré další stupně projektové dokumentace.
 
V porotě zasednou zástupci města i přední architekti
 
Dopředu známá porota složená z renomovaných odborníků je vždy určitou zárukou nejen pro investora, kterému pomůže vybrat optimální řešení, ale také pro soutěžící, pro které je znamením, že jejich práce budou nanejvýš kvalifikovaně posuzovány. V případě devítičlenné poroty posuzující návrhy Štvanice se to podařilo. Zasednou v ní jak důležití zástupci města, mezi nimiž jsou např. radní Hlavního města Prahy Aleksandra Udženija, nebo 1. náměstek primátora Hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, tak přední čeští architekti. Kromě Romana Kouckého to bude také Josef Pleskot, Miroslav Cikán, Jakub Kynčl, Jakub Fišer či inženýrka Martina Forejtová.  Rozhodnutí poroty by mělo být pro magistrát závazné a měl by se tedy výsledky soutěže řídit.
 
Příkladné zadání zakázky
 
Zabývat se intenzivněji revitalizací vltavských náplavek a ostrovů se rozhodl Magistrát hlavního města Prahy již v únoru letošního roku. Jednou z prvních aktivit bylo tehdy sestavení výzvy k předložení cenové nabídky na budoucí studii řešení ostrova Štvanice. Komora architektů takový krok kritizovala, stejně jako řada zástupců odborné veřejnosti. Nepovažovala postup za odpovídající významu místa a doporučila magistrátu hledat nejlepší řešení takto významného městského území právě formou urbanisticko-architektonické soutěže. Tento po celou dobu transparentní postup umožňuje navíc porovnávat mezi větším množství studií a nalézt skutečně nejvhodnější řešení.
 
Štvanice se stala pilotním projektem
 
 „Praha se architektonickou soutěží na Štvanici přihlásí k novému směru a vrátí se tak do civilizovaného světa,“ říká Roman Koucký. Vypsání soutěže na takto významné území je pro město, jako zadavatele zakázky, vážnou zkouškou. „Štvanice je pilotním projektem. Pokud se podaří soutěž úspěšně realizovat, mohly by být podle ní připraveny podmínky pro zadávání veřejných zakázek na stavby v hlavním městě,“ dodává Koucký.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.niko-centre.kiev.ua

pharmacy24.com.ua

Нашел в интернете классный портал со статьями про botoxclub.com.ua.
Všechna práva vyhrazena © 2018