Členové ARTN letos ocenili aktivity centra DOX

Hlavní stránka / Architektura / Členové ARTN letos ocenili aktivity centra DOX

13.11.2014

Členové ARTN letos ocenili aktivity centra DOX PRAHA - Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí letos již po třinácté udělila svou Výroční cenu „Award for Excellence“. Na slavnostním galavečeru u příležitosti vyhlášení výsledků 16. ročníku soutěže Best of Realty si skleněnou trofej z rukou prezidentky ARTN Zdenky Klapalové převzal Leoš Válka z Centra současného umění, architektury a designu DOX. Výroční cenu ARTN uděluje od roku 2002 za zvláštní přínos a mimořádné zásluhy o rozvoj trhu nemovitostí v České republice.

Svým hlasováním členové ARTN rozhodli o udělení Výroční ceny pro centrum DOX za dlouhodobou a koncepční podporu prezentace české architektury a českých architektů, která poskytuje platformu pro dialog odborné i laické veřejnosti v mezinárodním kontextu. „Rozvoj realitního trhu je úzce spjat s kvalitou české architektury a úrovní dialogu, který mezi tvůrci architektonických projektů, jejich zadavateli a veřejností stále roste na důležitosti. Centrum DOX patří mezi průkopníky této otevřené komunikace a vnímáme, že celou českou společnost v tomto ohledu významně posunul,“ doplňuje Zdenka Klapalová, prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

„Myslím, že úspěch DOXu vděčí do značné míry svému nekompromisnímu architektonickému řešení. Ve světě současného umění, architektury a designu má architektura určitě nejmohutnější vliv na každodenní životy nás všech. A to v dobrém i špatném smyslu. Jsem rád, že DOX je příkladem té lepší varianty,“ říká Leoš Válka, letošní držitel ceny ARTN „Award for Excellence“.
 
Centrum DOX zvítězilo v hlasování členů ARTN v konkurenci dalších osmi nominovaných projektů a osobností. Loňským držitelem ceny byl Jan Antoš za projekt rodinného Parku Mirakulum v bývalém vojenském areálu ve středočeských Milovicích. V roce 2012 to pak byl Jan Světlík ze společnosti Vítkovice Machinery Group za rozvoj ostravských Dolních Vítkovic. O dva roky dříve obdrželo cenu Centrum Paraple, které za podpory společnosti Trigema Building vybudovala přístavbu centra, v níž vedle speciálně upravených pokojů s 11 lůžky vznikla dílna na úpravu a opravy pomůcek, posilovna, samostatná počítačová učebna, konzultační místnost a prostor pro další služby klientům Centra Paraple. Mezi oceněnými osobnostmi je také například architekt Zdeněk Lukeš (2011), nebo Karel Večeře z Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (2007).
 
Centrum DOX je nezávislá, mezinárodně respektovaná instituce zabývající se prezentací současného umění, architektury a designu, která se nachází v Praze - Holešovicích. Název DOX je odvozen z řeckých slov doxa (názor, mínění, přesvědčení, renomé) a paradoxon. Odkazuje na ambice současného umění, které nezná formální a obsahové zábrany, a na blízkost holešovických doků a industriální dědictví, se kterým pracuje architektura centra. Jedním z hlavních poslání centra je vytvořit prostředí, jež umožňuje střetávání, rozvíjení a inspiraci rozdílných pohledů. Cílem tedy není „pouze“ prezentace výstav a uměleckých děl, nýbrž vytvoření dynamického fóra pro společenskou interakci.
 
Unikátní projekt centra DOX, který vytvořil architekt Ivan Kroupa (držitel berlínské ceny Forderungspreis Baukunst v roce 2001), se stal symbolem revitalizace pražské čtvrti Holešovice – komplex industriálních budov z konce devatenáctého století, jež původně sloužily ke kovovýrobě, propojil s novými stavbami a vytvořil komplex, který reflektuje jak historii místa, tak jeho novou funkci. Horizontální dispozice budov s rozdílnou výškou interiérů umožňují velkou míru variability prostorů, jež je pro prezentaci současného umění nezbytná.
 
Za realizací centra DOX a podporou jeho programu stojí Leoš Válka se svými partnery (Václav Dejčmar, Libor Winkler a Karel Janeček). Centrum se pro veřejnost otevřelo 19. října 2008 a do letošního podzimu má na svém kontě více než 120 výstavních projektů, přes 500 doprovodných programů a více než 600 vzdělávacích a rodinných programů.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Centrum-DOX-1.jpg

Centrum-DOX-1.jpg

Centrum-DOX-2.jpg

Centrum-DOX-2.jpg

Centrum-DOX-3.jpg

Centrum-DOX-3.jpg

Centrum-DOX-4.jpg

Centrum-DOX-4.jpg

Centrum-DOX-5.jpg

Centrum-DOX-5.jpg

Centrum-DOX-6.jpg

Centrum-DOX-6.jpg

Leos-Valka-Centrum-DOX.JPG

Leos-Valka-Centrum-DOX.JPG

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://monaliza.kiev.ua

https://www.ukrterminal.kiev.ua/

unc-mps.com.ua/uslugi/obmazochnaya-gidroizolyatsiya
Všechna práva vyhrazena © 2018