Do Prahy se sjedou urbanistické špičky nejen z evropských zemí

Hlavní stránka / Architektura / Do Prahy se sjedou urbanistické špičky nejen z evropských zemí

11.7.2015

Do Prahy se sjedou urbanistické špičky nejen z evropských zemí PRAHA - Fakulta architektury ČVUT v Praze hostí od 13. do 16. července 2015 největší každoroční setkání odborníků na územní plánování a urbanismus, kongres Asociace evropských vysokých škol urbanismu a územního plánování AESOP 2015. Tématem letošního kongresu bude hledání odpovědnosti.

Naše města se rozšiřují, vzdálenosti, které většina jejích obyvatel musí cestovat do zaměstnání, službami a zábavou, se neustále zvyšuje. Finance na udržování a zlepšování komunikací, inženýrských sítí a veřejných služeb se snižují. Bohatí se koncentrují do uzavřených společenství, zatímco jiní mohou zůstat uvězněni v sociálních a etnických ghettech. To je jen letmý popis problémů, se kterými se společnost potýká, a které by mohla městská a regionální správa účinně řešit prostřednictvím plánování. To je však kontrolováno, ovlivňováno často nevyváženými vztahy mezi veřejnou správou a soukromým sektorem a prostor pro činnost odborníků se rozpouští a mísí s podnikatelskými zájmy. Trhlina mezi pravomocemi a pocitem odpovědnosti se zvětšuje. Kdo by měl převzít odpovědnost za to, jak bude prostředí kolem nás vypadat v budoucnu?
 
„AESOP je velmi vhodným fórem pro tuto diskusi. Sdružuje akademiky a mladé výzkumníky ze 150 evropských škol urbanismu a plánování, tedy většinu lidí, kteří mají odborně blízko k tomu, co se děje s evropskými městy a regiony“, konstatuje Prof. Karel Maier, vedoucí Ústavu prostorového plánování Fakulty architektury ČVUT v Praze.  Organizátory kongresu jsou Fakulta architektury ČVUT v Praze ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě. Záštitu nad kongresem převzala ministryně pro místní rozvoj ČR, primátorka hlavního města Prahy, Česká komora architektů a Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR. Partnerem kongresu je také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
 
Kongresu se zúčastní přes 650 delegátů převážně z evropských zemí, ale také z Číny, Taiwanu, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu, USA, Kanady, Latinské Ameriky, Indie nebo Ruska. Příspěvky a diskuse se budou zabývat tématy soudržnosti komunit v multikulturním světě, etiky, odpovědnosti a závazků vlád a profesionálů, sociálního rozměru urbanismu, zodpovědné ekonomiky a veřejných financí měst nebo kultury, zábavy a turismu jako všeléku či hrozby.
 
Jak se změnilo plánování v postsocialistických zemích za posledních 25 let a jakou cestou by se měla východní Evropy vydat? To bude předmětem přednášky hlavního hosta kongresu Ivána Tosicse z Metropolitního výzkumného ústavu v Budapešti. „V řadě zakládajících států EU se zvětšuje flexibilita ze strany veřejných institucí, aby se podpořily občanské iniciativy vedené „zdola nahoru“. Tento přístup v postkomunistických zemích střední Evropy zatím chybí. Je třeba zavést nové formy správy, které budou založeny na posílení práv občanů a účasti všech příslušných zúčastněných stran“, navrhuje maďarský matematik, sociolog a odborník na bytovou a regionální politiku Evropské unie.
 
Spolupráce státní správy a veřejného sektoru bude také tématem pro panelovou diskuzi, která se bude konat v úterý 14. července 2015 od 19:00 na Nákladovém nádraží Žižkov a doplní vědecký program konference. O využití energie občanských iniciativ, úloze samospráv a urbanistů v městském plánování budou debatovat: Matěj Stropnický (radní pro územní rozvoj), Eric Swyngedouw (profesor geografie na Manchesterské univerzitě) a Willemijn Lofvers (architekta a zakladatelka Bureau Lofvers). Moderuje Petr Návrat, vedoucí týmu participace v plánování města na Institutu plánování a rozvoje.
 
Po diskuzi bude následovat od 21:30 projekce filmu “Plán” (Česko, 2014, 90 min, režie Benjamin Tuček). Diskuze i filmová projekce jsou otevřené pro veřejnost. Pracovním jazykem je angličtina. Více o kongresu Asociace evropských vysokých škol urbanismu a územního plánování AESOP 2015 lze nalézt na http://www.aesop2015.eu/.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.gazon.net.ua

citroen.niko.ua

http://pills24.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018