Na severní Moravě hrozí demolice významné industriální památky

Hlavní stránka / Architektura / Na severní Moravě hrozí demolice významné industriální památky

7.3.2014

Na severní Moravě hrozí demolice významné industriální památky FRÝDEK-MÍSTEK - Další industriální památka na severní Moravě má velmi nahnutý osud. Po hrozbě zbourání cenné budovy havířovského nádraží možná zmizí z koloritu Frýdku-Místku budova bývalé přádelny bavlny firmy A. Landsberger, dnešního Slezanu. Situace je o to naléhavější, že s likvidací budovy se má začít již v tomto týdnu. Informovala o tom Česká komora architektů (ČKA).

Budovu č. 7, známou jako „sedmička“, si přitom přeje zachovat většina místních. Ti se obávají toho, co by mohlo na místě, kde Slezan stojí, vyrůst. O tom, že veřejnosti není osud Slezanu lhostejný, svědčí rovněž vznik petice, v níž veřejnost vyjadřuje přání, aby byla budova zachována. ČKA konstatuje, že průmyslová stavba, která je svou podobou naprosto charakteristická, měla být prohlášena za kulturní památku. Tato žádost však byla v květnu loňského roku Ministerstvem kultury zamítnuta se zcela opačným odůvodněním – že stavba je standardní a ničím výjimečná.

„Namísto ochrany našeho prostředí připomíná chování odpovědných českých institucí spíše letecký bombardovací svaz nepřátelských vojsk. Ze stanovisek odborných pracovišť Magistrátu Frýdku-Místku a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje k návrhu na prohlášení areálu Slezanu za kulturní památku vyplývá, že si této stavby nelze vážit, protože nemá zachovaný interiér a do části objektu bylo stavebně zasaženo. Obsah dokumentů se přitom neshoduje s možným vizuálním posouzením objektu,“ říká místopředseda ČKA Josef Smutný. Z tohoto důvodu ČKA do doby rozhodnutí soudu na základě veřejně přístupných nezávislých odborných stanovisek podporuje zastavení demolice.
 
Odborníci v oblasti architektury, které ČKA sdružuje, jsou přesvědčeni o tom, že stát by o tovární budovy tohoto typu měl projevovat zvýšený zájem. Pozitivní příklady z poslední doby, jako je například rekonstrukce industriální budovy Classic 7 v pražských Holešovicích nebo Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou, který získal ocenění Grand Prix architektů 2013, ukazují, že vhodně zvolená rekonstrukce těmto starým továrním budovám dokáže vrátit jejich jas a zpřístupnit je opět veřejnosti.
 
Všechny tyto ukázky kvalitní a citlivé rekonstrukce by si Moravskoslezský region určitě zasloužil. „ČKA považuje za zásadní hlas odborníků. Ten musí být vyslyšen nyní, nikoliv po zbourání, kdy už nebude co řešit. Považujeme za zásadní, aby se nevratná rozhodnutí obecně činila až po debatě s odbornou i laickou veřejností. Jednání ve skrytu bez debaty jsou netransparentní a vyvolávají otázku, komu prospějí. Bourání staveb je přirozenou součástí nakládání s architekturou, tedy vystavěným kulturním prostředím. Vždy však musí být zřejmé, že výsledkem bude lepší prostředí,“ doplňuje předseda ČKA Petr Lešek.
 
ČKA aktivně spolupracuje s Asociací pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR a jinými odbornými institucemi. Výsledkem tohoto jednání je, že jednou z možností, jak tovární budovu zachránit, je podání předběžného návrhu na zastavení stavby z důvodu účelové statické zprávy. Právník správy nemovitostí Slezanu Luděk Korč uvedl: „Na základě posudku statika byly dvě možnosti. Buď se budova kompletně zrekonstruuje, anebo zbourá.“ ČKA se však obává, že se v tomto případě mohlo jednat o manipulativní rozsudek na objednávku s cílem získat lukrativní prostory v centru města. Proti tomuto neprůhlednému procesu návrhu demolice se ČKA ostře vymezuje a bude žádat přezkoumání odborné kvality stanovisek vydaných v rámci návrhu na prohlášení za kulturní památku a také přezkoumání dokumentů, sloužících jako podklad pro demoliční řízení.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://ukrterminal.kiev.ua/

www.profvest.com

adulttorrent.org
Všechna práva vyhrazena © 2018