Soutěž „Můj rodinný dům“: kvalita zasílaných prací stále roste

Hlavní stránka / Architektura / Soutěž „Můj rodinný dům“: kvalita zasílaných prací stále roste

23.5.2014

Soutěž „Můj rodinný dům“: kvalita zasílaných prací stále roste PRAHA - O středoškolské odborné profesní soutěže je zájem. Současná situace na pracovním trhu totiž nutí studenty dívat se dopředu a hledat příležitosti, které jim mohou pomoci při hledání budoucího uplatnění. Jednou z nich je soutěž „Můj rodinný dům“, jež tradičně vypisuje společnost Schiedel spolu s Centrem pro podporu počítačové grafiky CEGRA. Letos se v ní utkalo 35 studentů z celkem pěti středních a vyšších odborných škol. Kvalita studentských prací přitom ročník od ročníku roste.

„Projekt, s nímž se studenti prezentují, musí být zdařilý po mnoha stránkách,“ vysvětluje Jiří Vrba ze společnosti Schiedel. „Musí mít kvalitní architektonickou koncepci a konstrukční řešení, ale podmínkou je také nezávislost navrženého objektu na jednom druhu paliva.“ V rámci stanoveného tématu „Jak si dnes představuji svůj ideální dům“ musí být řešení navíc šetrné k životnímu prostředí a současně zabezpečovat trvale optimální mikroklimatické podmínky pro zdravé a příjemné bydlení. Protože trendem současnosti je bydlení v nízkoenergetických a pasivních rodinných domech, museli soutěžící také obsáhnout problematiku přívodu a výměny vzduchu ve stále těsnějších objektech.
 
Porota ocenila um i talent
 
V nezávislé porotě se sešli Ing. Jiří Vrba, vedoucí TO Schiedel, Ing. Tomáš Lejsek, ředitel CEGRA, prof. Ing. Karel Kabele, CSC, vedoucí katedry TZB fakulty stavební ČVUT Praha a Ing. arch. Petr Vaněk, šéfredaktor titulu eArchitekt. „Na hodnocených pracích bylo vidět, že studenti umí pracovat v projekčním systému ArchiCAD a připravit i poměrně náročné vizualizace,“ uvedl po hodnocení Tomáš Lejsek. 
 
Vítězství pro neofunkcionalistické Quadrato
 
Vítězem letošního ročníku soutěže se stal Vojtěch Faltus z PSŠ Letohrad s hmotově vyváženou jednopodlažní stavbou v neofunkcionalistickém stylu a názvem Quadrato. Porota ocenila fungující dispozici objektu i dobře vyřešené větrání objektu s rekuperací tepla s maximálním využitím obnovitelných zdrojů tepla. Pro odvod spalin zvolen systém Schiedel Kerastar, soutěžící nezapomněl řešit přívod spalovacího vzduchu k doplňkovému zdroji tepla – krbové vložce.
 
Stříbrná medaile pro projekt Gateway
 
Na druhém stupínku se umístil Peter Múčka z PSŠ Letohrad s projektem Gateway. Jedná se o dispozičně relativně jednoduchý půdorysný objekt s kompaktní dispozicí, která účelně využívá daný prostor. Autor tuto jednoduchost rozehrál v řešení fasád, využívá zasazení domu do svahu. Energetická koncepce je založena na kondenzačním plynovém kotli s doplňkovým využitím krbu. Porota ocenila hybridní větrací systém. Pro odvod spalin od spotřebičů byl využit systém Schiedel ABSOLUT. Tento prvek se plně využívá i pro přívod spalovacího vzduchu ke spotřebičům.
 
Tetris House skončil na bronzovém stupníku
 
Bronz patří Veronice Hanzlíkové ze SPŠ Opava za projekt domu s názvem Tetris House. Autorka se inspirovala stejnojmennou hrou. Svůj návrh pojala jako sestavu kubických staveb, které však ve finále působí kompaktně a přitom umožňují zajímavou a také funkční dispozici rodinného domu. Různorodá barevnost jednotlivých objektů přitom vyznívá příjemně. Zdrojem tepla pro vytápění objektu je kondenzační kotel v kombinaci s krbovou vložkou, větrání zajišťuje rovnotlaký větrací systém s rekuperační jednotkou. Pro odvod spalin se využívá systém Schiedel Absolut včetně funkce přívodu spalovacího vzduchu. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Petr-Mucka-GATEWAY-2.jpg

Petr-Mucka-GATEWAY-2.jpg

Petr-Mucka-GATEWAY-3.jpg

Petr-Mucka-GATEWAY-3.jpg

Petr-Mucka-GATEWAY.jpg

Petr-Mucka-GATEWAY.jpg

Veronika-Hanzlikova-TETRIS-House.jpg

Veronika-Hanzlikova-TETRIS-House.jpg

Vojtech-Faltus-Quadrato.jpg

Vojtech-Faltus-Quadrato.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Seo оптимизация сайта детальнее на сайте.
альпари новости

подробнее www.fashioncarpet.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018