Nízkoenergetické domy nabízejí bydlení s nízkými náklady

Hlavní stránka / Developerské projekty / Nízkoenergetické domy nabízejí bydlení s nízkými náklady

30.9.2014

Nízkoenergetické domy nabízejí bydlení s nízkými náklady PRAHA - I přes dílčí pokles v roce 2014 ceny energií každoročně rostou. Pro stavebnictví je proto stále aktuálnější nalézat chytrá řešení a uspořit spotřebu domů. Stejně velké novostavby, obě provedené v souladu s platnými stavebními předpisy, mohou mít absolutní rozdíl spotřeby energií až dvojnásobný. Přitom zvýšený pořizovací náklad na energeticky úspornější variantu se pohybuje obvykle v rámci zhruba pěti až deseti procent rozpočtových nákladů.

Základní obecná klasifikace energeticky úsporného domu je horní hranice potřeby energie na vytápění vztažená na metr čtvereční za jeden rok na úrovni 50kWh/m2/rok. Drobným zlepšením a instalací řízeného větrání se zpětným ziskem tepla se dostaneme na hranici domu nízkoenergetického 35 kWh/m2a. Kromě tepelných izolací a oken je dalším důležitým parametrem zajištění vzduchotěsné obálky, kterou je možné ověřit testem průvzdušnosti budovy. Zjednodušeně se dá říci, že v základu se jedná o dům s navrženými skladbami obvodových konstrukcí s dostatečně silnou vrstvou tepelné izolace, doplněné o kvalitní okna s dostatečným tepelným odporem.

„Problém u takového domu je zajistit dostatečnou výměnu, tedy větrat tak, v domě zůstal komfort a zdravé prostředí. Pokud větráme nedostatečně, tak i u dobře zaizolovaných domů může bohužel často docházet k srážení vlhkosti a vytváření podmínek pro rozvoj plísní. Zejména v koupelnách a kuchyních, kde je velká produkce vlhkosti a vyšší teploty se voda objevuje na chladnějších oknech, zrcadlech apod. Pokud naopak v takovém domě správně a dostatečně větráme okny, odvádíme kromě nadbytečné vlhkosti bez užitku i teplo. Proto pro výstavbu domů v nízkoenergetickém standardu používáme řízené větrání s rekuperací tepla. Zajišťuje výměnu vzduchu dle okamžitých potřeb uživatelů, zároveň předává teplo z odpadního vzduchu do vzduchu přiváděného s maximální účinností,“ upřesňuje Karel Horešovský, ze společnosti DIREKT DEVELOPMENT, která realizuje projekt moderních bungalovů v Jílovém u Prahy – Jílové Výhledy II.
 
Projekt navazuje na předešlou etapu a nenuceně doplňuje jílovskou krajinu. Vznikl tak zajímavý koncept polozapuštěných domů se zazeleněnou střechou. Ta je oseta extenzivní zelení a vedle estetiky plní i funkční potřeby. Zadržuje dešťovou vodu a navíc pomáhá udržet tepelnou stabilitu v domě. Zjednodušeně řešeno - v létě potlačuje přehřívání a chladí, v zimě nepustí teplo z domu.
 
Takto realizované nízkoenergetické rodinné domy mají nižší náklady na energie pro vytápění o zhruba 16 tisíc korun ročně proti stejně velkým domům energeticky úsporných domů, které DIREKT DEVELOPMENT také nabízí. Finanční rozdíl v pořizovacích nákladech nákladu na výstavbu je zhruba 233 tisíc korun, což je do šesti procent rozpočtové ceny. Skladby konstrukcí je možné bez problémů doplnit tepelnou izolací tak, aby bylo možné objekt zařadit do kategorie energeticky pasivních domů se spotřebou do 20kWh/m2 a využít i dotační program NZÚ.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Developerské projekty | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

сывороточный протеин купить

www.topobzor.info/avtonomnyj-leeco-le-pro-3/

also www.generico-pro.com
Všechna práva vyhrazena © 2018