Letos se za miliardu opraví další nádražní budovy

Hlavní stránka / Dopravní infrastruktura / Letos se za miliardu opraví další nádražní budovy

16.3.2018

Letos se za miliardu opraví další nádražní budovy S postupem projektových prací a objemem vyčleněných finančních prostředků aktualizovala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) střednědobý plán oprav nádražních budov, který poprvé představila v srpnu loňského roku. Na opravy a zahájené rekonstrukce nádražních budov bylo dosud vynaloženo přes 800 milionů korun, v letošním roce půjde na tyto účely více než jedna miliarda.

„Během zhruba 1,5 roku od převzetí budov do správy SŽDC se rozběhly menší opravy na téměř čtyřech stovkách nádraží. Na sklonku uplynulého roku se nám podařilo zahájit první větší investiční akce. Běží rekonstrukce v Lipníku nad Bečvou, Přerově, Kuřimi, Hradci Králové, Turnově, Břeclavi či Sokolově,“ uvedl náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola. Střednědobý plán oprav a rekonstrukcí nádražních budov počítá s tím, že se do roku 2023 investuje do různě velkých projektů přes 10 miliard korun.
 
Zatímco letos probíhají z důvodů náročné projektové přípravy především opravy menších nádraží, už v příštím roce by se měly začít revitalizovat větší výpravní budovy jako například Praha-Smíchov, Jihlava, Opava západ nebo Havířov. „Upozorňuji, že hovoříme o předpokladu, který se samozřejmě může měnit na základně projektů a soutěží na zhotovitele. Rozhodně však finanční objem na správu, opravu a investice poroste. V roce 2019 odhaduji sumárně jejich výši na přibližně 2,9 miliardy korun. Tento trend bychom chtěli udržet i v dalších letech,“ pokračoval Tomáš Drmola.
 
Interiér výpravní budovy žst. Bohumín
 
Z letošní plánované miliardy korun půjde více než 100 milionů korun na opravy a rekonstrukce nádražních budov či na přípravu projektů hned ve čtyřech krajích, konkrétně v Olomouckém, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském. Z největších letos realizovaných oprav a rekonstrukcí nádražních budov pak lze uvést stavby v Břeclavi, Kolíně, Tachově, Bohumíně či Hradci Králové.
 
V případě větších nádraží se finanční částky potřebné na jejich opravu pohybují v řádech stovek milionů korun, náročnější je také příprava jejich rekonstrukce. Už příští rok by se ale měla začít opravovat Fantova budova na pražském hlavním nádraží, v dalších letech dojde i na opravy nádražních budov v Plzni, Českých Budějovicích, Pardubicích, Teplicích či Mostě. Prioritou SŽDC je opravit v první vlně nádraží v krajských a bývalých okresních městech. Samozřejmě platí, že uvedené záměry a plány SŽDC ještě podléhají souhlasu a schválení investiční komise Ministerstva dopravy. „Neznamená to však, že zcela vynecháme budovy v menších obcích, ve střednědobém plánu samozřejmě jsou. I to nejmenší nádraží v nevyhovujícím stavu, které ohrožuje zdraví a bezpečnost lidí, musíme neprodleně opravit. Někdy se tak lidé pozastavují nad tím, že se opraví relativně málo využívané nádraží, oproti tomu na podstatně vytíženějším se stále nic neděje,“ doplnil Drmola.
 
 Interiér výpravní budovy žst. Teplice
 
Letošní investice do nádražních budov podle krajů (v mil. Kč)
Olomoucký - 142,1
Středočeský - 135,8
Jihomoravský - 114,9
Moravskoslezský - 106,8
Ústecký - 89,5
Královéhradecký - 87,3
Praha - 71,1
Karlovarský - 63,7
Plzeňský - 57,4
Liberecký - 54,2
Vysočina - 54,1
Jihočeský - 38,9
Zlínský - 28,9
Pardubický - 23,2
Celkem 1 068
 
Výpravní budova žst. Pardubice
 
Největší investice do nádražních budov v letošním roce (v mil. Kč)   
Břeclav - 70
Kolín - 67
Tachov - 56,4
Bohumín - 44
Hradec Králové - 43,9
Semily - 35,2
Velké Meziříčí - 35
Ostrava hl. n. - 34,5
Šternberk - 33,1
Přelouč - 31,5
 
Výpravní budova žst. Hradec Králové
 
Největší plánované investice do nádražních budov v roce 2019    
Praha hl. n. - 1000
Praha-Smíchov - 160
Havířov - 74
Jihlava - 70
Beroun - 55
Opava západ - 54,5
Ivanovice na Hané - 38,5
Prostějov místní nádraží - 38
Martinice v Krkonoších - 28,8
Chodov - 28

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Dopravní infrastruktura   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.kapli.kiev.ua

http://fiat.niko.ua/

www.best-cooler.reviews/best-insulated-cooler-high-end-rotomolded/
Všechna práva vyhrazena © 2018