Realizace dopravních staveb s využitím PPP projektů může fungovat

Hlavní stránka / Dopravní infrastruktura / Realizace dopravních staveb s využitím PPP projektů může fungovat

12.10.2016

Realizace dopravních staveb s využitím PPP projektů může fungovat Ministerstvo dopravy hledá optimální variantu zajištění dostavby dálnice D4, spojující Prahu s jižními Čechami, i budování dalších kilometrů dálnic v ČR. Jednou z variant jsou PPP projekty. Zkušenosti ze Slovenska z projektování obchvatu Bratislavy touto formou jsou podle odborníků z přední architektonické, projekční a stavebně-poradenské kanceláře OBERMEYER HELIKA a. s. pozitivní.

Na Slovensku byl téměř po dvaceti letech příprav zahájen projekt výstavby dálničního obchvatu hlavního města Bratislavy, jehož cílem je zlepšit dopravní situaci ve městě přesměrováním tranzitní dopravy mimo metropoli. Výběrové řízení, jehož zadavatelem bylo Ministerstvo dopravy SR, se konalo formou tzv. soutěžního dialogu, který spočíval v hledání nejlepšího řešení na základě minimálních požadavků na projekt. Celý projekt dálničního obchvatu je aktuálně realizován formou PPP projektu (Public Private Partnership – projektu veřejně-soukromého partnerství), kdy se prostřednictvím tendru našel dodavatel (koncesionář), který zajistí návrh, výstavbu a údržbu po dobu třicetiletého trvání koncese a na tyto činnosti si zajistí i financování (tzv. DBFOM model).
 
„Firma Obermeyer vykonávala funkci technického poradce ve výběrovém řízení výstavby bratislavského obchvatu formou PPP. Na základě vyhodnocení doporučila veřejnému zadavateli, Ministerstvu dopravy Slovenské republiky, nejlepšího uchazeče z pohledu technického řešení,“ upřesňuje Ing. Petr Vašina, vedoucí ateliéru dopravních staveb z OBERMEYER HELIKA a. s. Tým skupiny Obermeyer vypracoval technické části zadávací dokumentace pro soutěžní dialog včetně technických příloh koncesní smlouvy v koordinaci s právním a finančním týmem.
 
Po předložení nabídky vyhodnocoval více než dvou tisíc technických dokumentů (harmonogramů, výkresů, technických zpráv, rozpočtů stavby atd.) a výsledkem naší činnosti bylo doporučení nejlepšího uchazeče z pohledu technického řešení. Do poradenského konsorcia patřily spolu se společnostmi PricewaterhouseCoopers za finanční oblast a White & Case za oblast právní. Po vyhodnocení všech návrhů doporučily týmy poradenských firem jako vítěznou nabídku konsorcia firem pod vedením španělského developera CINTRA Infraestructuras Internacional, který nabídl realizaci projektu v investičních nákladech 858 milionů eur.
 
Česká republika na úspěšnou realizaci PPP projektu na celostátní úrovni zatím čeká. Změnu ale naznačuje současný vývoj okolo dostavby a následného zajištění provozu a údržby 32 kilometrů dlouhého úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Celková délka dálnice D4 dosahuje 84 kilometrů  a dokončeno je v současnosti 47 kilometrů, ve výstavbě je pak téměř pět kilometrů.
 
Podle plánu Ministerstva dopravy se bude dodavatel k zajištění dostavby dálnice D4 hledat formou projektu typu PPP. Na projekt dálnice s podílem soukromého sektoru byl již jeden tendr na začátku letošního roku vypsán, byl ale zrušen antimonopolním úřadem. V současnosti Ministerstvo dopravy připravuje druhou soutěž. Vypsání tendru se předpokládá v průběhu podzimu letošního roku a předcházejí mu konzultace s odborníky, na jejichž základě lze pak připravit konkrétní zadávací podmínky.
 
„Naše zkušenost ze slovenského projektu jasně ukazuje, že PPP projekt neznamená automaticky nezdařený či cenově nevýhodný projekt. Naopak pro stát tato forma může znamenat v jednom projektu zadání dodavatele, projektanta i provozovatele a tím zvolení nejvýhodnější nabídky,“ doplňuje Petr Vašina a uzavírá, „dostavba D4 je určitě velkou výzvou. Je zde důležitá odbornost, transparentnost a samozřejmě i jednání s partnery, kteří s podobnými projekty mají zkušenosti.“

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Novinky na webu | Dopravní infrastruktura   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

вывоз строительного мусора киев

https://progressive.ua

ac-sodan.info/kosak/area/okayama-html
Všechna práva vyhrazena © 2018