Exekucí razantně ubývá, meziročně téměř o třetinu

Hlavní stránka / Dražby, exekuce, aukce / Exekucí razantně ubývá, meziročně téměř o třetinu

27.8.2013

Exekucí razantně ubývá, meziročně téměř o třetinu PRAHA - Exekucí v České republice výrazně ubývá. V prvním pololetí letošního roku jich bylo zahájeno přibližně 320 tisíc, což je meziročně přibližně o třetinu méně. „Klesající trend pokračuje. V roce 2012 vzniklo o 13 procent méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se naplní naše odhady a dostaneme se ještě níž,“ analyzuje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Ačkoliv kompletní a přesná čísla bude komora znát až po skončení roku 2013, už teď je možné zveřejnit dílčí data. Od 1. ledna do 30. června 2013 vzniklo přibližně 320 tisíc exekucí, zatímco v první polovině loňského roku soudy nařídily 463 tisíc exekucí. Úbytek tedy činí více než 30 procent. „Nesmíme zapomenout na faktor, který na začátku roku 2012 významně ovlivnil počet exekucí.  Věřitelé tehdy žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V té době jsme proto čelili několikanásobnému počtu exekucí. Pak se situace naštěstí stabilizovala,“ říká prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
 
Jeho slova potvrzují i statistiky: za první třetinu roku 2012 soudy odstartovaly 326 tisíc exekucí, tedy téměř polovinu všech řízení zahájených v loňském roce. Přesto Exekutorská komora zaznamenala oproti roku 2011 zhruba 13 procentní pokles – loni byl celkový počet soudem nařízených exekucí 820 tisíc, v roce 2011 soud vyhověl návrhům věřitelů v 936 tisících případů.
 
Příčinou poklesu počtu exekucí je zejména osvěta. Exekutorská komora organizuje řadu přednášek a školení, uvádí Jiří Prošek: „Právě prevence má smysl. Vydáváme edukační materiály, spolupracujeme s Masarykovou univerzitou v Brně nebo s Člověkem v tísni a snažíme se vzdělávat veřejnost i prostřednictvím médií. I když soudní exekutoři stojí až na konci celého procesu, mají zájem na šíření osvěty.“ Další proměnnou, která má vliv na úbytek exekucí, je novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. Od ledna zavedla řadu novinek – mimo jiné předžalobní výzvu a pravidla pro spojování řízení.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Dražby, exekuce, aukce | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

接触

www.np.com.ua/moechnoe-oborudovanie/mashiny-posudomoechnye-tunnelnye.html
Všechna práva vyhrazena © 2018