Nové vedení EK ČR se chce více zaměřit na osvětovou činnost

Hlavní stránka / Dražby, exekuce, aukce / Nové vedení EK ČR se chce více zaměřit na osvětovou činnost

12.4.2012

Nové vedení EK ČR se chce více zaměřit na osvětovou činnost PRAHA - Exekutorská komora České republiky má nové vedení. Sněm soudních exekutorů si 16. února 2012 zvolil nové členy prezidia, kteří se oficiálně ujali svých funkcí 4. dubna. Prezidentem Exekutorské komory ČR se stal dosavadní viceprezident Jiří Prošek. Novým viceprezidentem je David Koncz. Dalšími členy prezidia pak jsou Vladimír Plášil, Michal Rudý a Stanislav Pazderka. Nové prezidium se chce zaměřit především na osvětovou a edukační činnost směrem k veřejnosti.

Komora již avizovala zavedení on-line poraden. Nové vedení plánuje i pravidelná neformální setkání s novináři, výrobu seriálu o principech exekučního řízení nebo vydání brožury formulářů jednotlivých podání pro povinné i oprávněné. Prostřednictvím přednášek na školách se pak chce podílet na zvyšování finanční gramotnosti studentů.  Prezident Jiří Prošek by rád navázal na práci minulého prezidia pod vedením Jany Tvrdkové, které se mimo jiné zasadilo o vznik Portálu dražeb a Centrální evidence exekucí, zavedení bezplatných právních poraden, vydávání časopisu Komorní listy či o zřízení několika poradních komisí prezidia.

„Díky činnosti předchozího prezidia se podařilo ve velké míře změnit vnímání exekučního prostředí. Většina exekutorů nyní primárně pokládá svou činnost za veřejnou službu s důrazem na profesionalitu a slušnost.  Aktuálně vidíme jako jeden ze svých úkolů zlepšení informovanosti veřejnosti o exekučním řízení a jeho souvislostech. Mimo jiné tím chceme otupit některá zažitá klišé a mýty, které exekuce a soudní exekutory obklopují,“ informoval Prošek.

Ke zvýšení informovanosti účastníků řízení by měla přispět novinka, kterou Komora právě uvádí do provozu. Jedná se o kalkulačku, díky níž si povinní budou moci rychle a jednoduše spočítat náklady exekuce.  Po zadání jistiny dluhu tak bude zřejmé, jak vysokou odměnu si účtuje advokát v nalézacím a exekučním řízení a jaká odměna náleží exekutorovi. Aplikace přitom bude vycházet z novelizovaných vyhlášek č. 330/2001 Sb. (exekutorského tarifu) a č. 484/2000 Sb. (advokátního tarifu). Další nová aplikace, kterou Komora spouští na svých webových stránkách www.ekcr.cz, pomůže zaměstnavatelům s výpočtem srážek ze mzdy.  Nejenom třetí osoby, ale i zaměstnanci, proti nimž soud nařídil exekuci, se tak dozvědí, kolik jim zaměstnavatel bude měsíčně srážet z platu. Po zadání základních kritérií bude patrné, jak vysoká je celková nezabavitelná částka a kolik činí srážky.

Co se dále týká činnosti předchozího prezidia EK ČR viceprezident David Koncz by rád pokračoval zejména v zavádění informačních technologií. Začátkem května zaštítí spuštění nové verze Portálu dražeb: „Aktuální trend spěje k elektronizaci exekučního řízení. Právě úpravami Portálu bychom chtěli přispět tomu, aby se podíl elektronických dražeb zvyšoval. Zájemci na něm najdou ucelené informace o tom, které dražby jsou prováděny elektronicky, a z Portálu budou moci vstoupit rovnou do elektronické dražby prováděné konkrétním soudním exekutorem. Tento přímý přístup umožní Komora u těch subjektů, u nichž se prokáže, že mají proces elektronických dražeb zvládnutý po stránce technické, bezpečnostní a procesně právní,“ říká.

Nezbytností je podle nového prezidia rovněž dokončení legislativního procesu na novele exekučního řádu a související novelizaci prováděcích právních předpisů. Důležitá je komunikace nejenom vůči laické veřejnosti, ale i směrem k odborníkům. „Přeji si, aby Exekutorská komora byla vnímána jako respektovaný partner, o jehož názor na témata týkající se justice je v odborných kruzích zájem. Zda se to podaří, záleží v nemalé míře na nás všech, neboť respekt získáváme v první řadě svým korektním vystupováním,“ dodává nový prezident Jiří Prošek.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Dražby, exekuce, aukce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

JUDr-Stanislav-Pazderka-clen-prezidia.jpg

JUDr-Stanislav-Pazderka-clen-prezidia.jpg

JUDr-Vladimir-Plasil-clen-prezidia.jpg

JUDr-Vladimir-Plasil-clen-prezidia.jpg

Mgr-David-Koncz-viceprezident.jpg

Mgr-David-Koncz-viceprezident.jpg

Mgr-Ing-Jiri-Prosek-prezident.jpg

Mgr-Ing-Jiri-Prosek-prezident.jpg

Mgr-Michal-Rudy-clen-prezidia.jpg

Mgr-Michal-Rudy-clen-prezidia.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

agroxy.com/prodat/rozh-97
Všechna práva vyhrazena © 2018