Prezidium Exekutorské komory má za sebou rok intenzivní práce

Hlavní stránka / Dražby, exekuce, aukce / Prezidium Exekutorské komory má za sebou rok intenzivní práce

9.4.2013

Prezidium Exekutorské komory má za sebou rok intenzivní práce PRAHA - Přesně před rokem bylo zvoleno nové vedení Exekutorské komory ČR. Pětičlenné prezidium vzešlo z volebního sněmu soudních exekutorů, který se konal v Brně. Prezidentem se stal Mgr. Ing. Jiří Prošek a viceprezidentem Mgr. David Koncz. „Máme za sebou třetinu mandátu, během kterého jsme uvedli do praktického provozu novelu exekučního řádu. I díky tomu se nám ve velké míře daří měnit vnímání exekučního prostředí,“ říká Jiří Prošek dnes.

Podle jeho slov soudní exekutoři svou činnost primárně pokládají za veřejnou službu, přičemž zásadními rysy jsou profesionalita a slušnost. „Jako jeden ze svých hlavních úkolů vidíme zlepšení informovanosti veřejnosti o exekučním řízení a jeho souvislostech,“ zdůraznil dále.
 
Bezplatných poraden využily již tisíce lidí
 
Exekutorská komora provozuje již pátým rokem bezplatné právní poradny. Fungují v Praze, Brně a Plzni. Jen během loňska je navštívilo 7500 klientů. „Veřejnost se začíná orientovat v dluhové oblasti. Nemalou měrou k tomu přispíváme řadou projektů. Z poslední doby třeba spoluprací na knižním průvodci o exekucích, zprovoznili jsme internetové kalkulačky nákladů exekuce a srážek ze mzdy, s Masarykovou univerzitou jsme odstartovali unikátní Kliniku exekutorského práva,“ uvádí viceprezident David Koncz.  V neposlední řadě se novému vedení Exekutorské komory podařilo významným způsobem upgradovat Portál dražeb (www.portaldrazeb.cz) či Centrální evidenci exekucí, probíhá rozsáhlá vzdělávací činnost různých odborných skupin, ať už advokátů, nebo specializovaných pracovníků obcí. Podstatná je též legislativní činnost Exekutorské komory ČR a spolupráce s Ministerstvem spravedlnosti ČR.
 
Poradenská činnost by se měla dále rozšířit
 
Mezi další priority vedení Exekutorské komory patří na následující období například rozšíření poradenské činnosti o chat s právníkem, v jehož rámci bude moci klient obdržet okamžitou odpověď. V souvislosti se snahou o maximální otevřenost procesů se také připravuje zveřejnění kompletních seznamů pracovníků soudních exekutorů. V současné době lze na internetových stránkách nalézt jmenný rejstřík soudních exekutorů, jichž je k dnešnímu dni ministrem spravedlnosti jmenováno 149.
 
Soupis všech exekutorů i vykonavatelů bude na internetu
 
Nyní se chystá k publikování soupis všech exekutorských kandidátů, koncipientů a vykonavatelů. „Vykonavatel je pověřený zaměstnanec soudního exekutora, který musí splňovat poměrně přísné podmínky pro to, aby ho Exekutorská komora vůbec připustila ke zkouškám a na základě jejich úspěšného absolvování mu vydala průkaz. Přesto si lidé stále pletou exekutorské a soudní vykonavatele s vymahači a pracovníky různých inkasních agentur. Teď bude mnohem jednodušší ověřit si, kdo s vámi komunikuje,“ dodal Jiří Prošek. V případě nejistoty už nebude potřeba telefonovat na příslušný exekutorský úřad neb na Exekutorskou komoru. Zaměstnance soudního exekutora prokazujícího se průkazem bude možné ihned a jednoduše ztotožnit pomocí seznamu na webových stránkách www.ekcr.cz.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Dražby, exekuce, aukce | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

ценные бумаги это

there
Všechna práva vyhrazena © 2018