Developer v insolvenci je velkým rizikem pro SVJ

Hlavní stránka / Facility management / Developer v insolvenci je velkým rizikem pro SVJ

30.5.2012

Developer v insolvenci je velkým rizikem pro SVJ PRAHA - Rezidenční development zaznamenal v první dekádě 21. století výrazný boom, který se setkal s odpovídající poptávkou. Nyní je však poznamenán ekonomickou krizí a propadem poptávky po bytech. Tato situace je pro developerské společnosti novou výzvou, na kterou mimo jiné reagují snižováním cen bytů. I přesto se však prodeje zpomalují a role developerů coby majoritních podílníků v rámci SVJ získává na významu.

Výhodná koupě pěkného bytu v právě dokončeném developerském projektu ale příjemné a bezstarostné bydlení nemusí zajistit. Jaká jsou rizika spojená se sníženým zájmem o rezidenční projekty a jak se dotýkají nových SVJ? Každý dům, bez ohledu na počet prodaných bytů, má své provozní náklady, které jsou povinni nést všichni vlastníci a to včetně developerů. Podílet se dlouhodobě na chodu domu a hradit zálohy za služby u neprodaných bytů však představuje nemalou finanční zátěž. V roce 2010 se v Praze objevil jeden z prvních případů, kdy soud poslal na podnět banky developera do insolvence. Dopad insolvence developera, který vlastní byty v SVJ, může být pro dané společenství velmi dramatický.
 
„Stává se, že v držení insolventního developera zůstane až 50 procent všech jednotek v SVJ a náklady na služby za všechny tyto jednotky jsou pak nuceni nést všichni ostatní vlastníci v domě. Pro každého jednoho vlastníka pak může toto představovat až desetitisícové vícenáklady měsíčně“, vysvětluje Michal Skřivan z R3 group. Tato správcovská společnost má s těmito případy bohaté zkušenosti, pomáhala čtyřem projektům, které úpadek developera postihl. Roli správce v takové situaci přibližuje Michal Skřivan: „Správcovské společnosti by měli být oporou SVJ a měli by pomoci hledat nejoptimálnější řešení. Samozřejmostí by měla být intenzivní komunikace s insolvenčním správcem, příprava všech potřebných podkladů pro přihlašování pohledávek a samozřejmě sledování řízení, aby SVJ nepromeškalo důležité termíny“.
 
Rozřešení stavu musí přinést insolvenční řízení, tedy správce majetkové podstaty zkrachovalého developera. Řízení se však může táhnout i léta a návratnost již investovaných vícenákladů je velmi nejistá. Zdlouhavost a komplikovanost insolvenčních řízení je jedním z důvodů, proč se banky v Praze tomuto prostředku „vymáhání“ svých pohledávek spíše vyhýbají. V metropoli je finanční ztrátovost plynoucí z insolvence větší než mimo Prahu, v metropoli jsou proto banky ochotné nad platebními prodlevami developerů spíše přimhouřit oči. V regionech ale finanční instituce tyto ohledy nemají.
 
Obecně lze za rizikové koupě bytu považovat takové, kdy se developerský projekt nesetká s dostatečnou poptávkou klientů, ať už z důvodu kupních cen, typu lokality apod. Pak je nutné vědět, jak silná je pozice developerské společnosti na trhu a zda má koncepci financování provozu neprodaných bytů. V tomto směru se určitě vyplatí nepodceňovat výběr správcovské společnosti v nově vznikajícím SVJ, protože ta může svými zkušenostmi pomoci zachytit vznikající problémy již v zárodku.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

автоматический полив киев

www.gas-energy.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018