DHL snižuje emise CO2 nejen úsporným osvětlením

Hlavní stránka / Facility management / DHL snižuje emise CO2 nejen úsporným osvětlením

7.2.2017

DHL snižuje emise CO2 nejen úsporným osvětlením Společnost DHL Supply Chain pokračuje v úspěšném zavádění úsporného osvětlení ve svých skladech a distribučních centrech. Logistické areály DHL Supply Chain tím výrazně snižují svou spotřebu elektrické energie. To přináší nejen významnou úsporu nákladů, ale také značné snížení emisí CO2 na cestě k trvalé udržitelnosti.

Projekty úsporného osvětlení jsou realizovány v rámci programu GoGreen, jímž se společnost DHL Supply Chain zavázala jako první poskytovatel logistických služeb na světě snížit produkci skleníkových plynů o 30 procent od roku 2007 do roku 2020.
 
DHL Supply Chain sází ve svých skladech v České republice nejen na úsporné zdroje světla v podobě diod LED, ale také na inteligentní řízení osvětlení, které přispívá k ještě vyšší celkové hospodárnosti a kromě toho dokáže významně optimalizovat spotřebu energie rovněž u osvětlení s konvenčními zdroji světla, jako jsou zářivky. Již realizované projekty úsporného osvětlení ve skladech DHL přinesly snížení roční spotřeby elektrické energie o 27 až 62 procent. S projekty dokončenými během roku 2016 dosáhne od letošního roku celková úspora emisí CO2 téměř 3 800 tun ročně.
 
V největším skladě DHL Supply Chain v Jirnech nedaleko Prahy bylo inteligentní osvětlení zavedeno již v roce 2011. Spotřebu elektrické energie se v logistickém areálu s plochou 100 tisíc metrů čtverečních podařilo snížit o 39 procent, což odpovídá snížení emisí CO2 o 1 140 tun ročně. V dalším kroku následovala instalace inteligentního osvětlení v druhém největším skladě v Jažlovicích (od dubna 2014) a vybavení dvou skladů v Pohořelicích osvětlením LED, resp. osvětlením LED s inteligentním řízením v letech 2014 až 2015.
 
Nové sklady v Jažlovicích (od dubna 2014), Boru (od října 2015) a Chebu (od června 2016) jsou vybaveny inteligentním osvětlením (v Boru s diodami LED) již od zahájení jejich provozu. Oproti plánovanému rozpočtu přinese úsporná osvětlovací technika v těchto skladech úsporu elektrické energie ve výši 40 až 50 procent (snížení emisí CO2 o více než 1700 tun ročně).
 
V listopadu 2016 byla dokončena výměna osvětlení ve dvou jažlovických skladech s plochou 28 000 a 6 100 metrů čtverečních. Sázka na techniku LED v nich přinesla v prosinci 2016 meziroční snížení spotřeby energie o 50 procent, resp. 35 procent. Společnost DHL Supply Chain tím ušetřila za jediný měsíc téměř 50 000 kWh. Za celý rok 2017 přinese toto úsporné opatření snížení emisí CO2 o téměř 310 tun.
 
Inteligentní řízení osvětlení je založeno na senzorech pohybu a intenzity okolního světla. Svítidla lze stmívat podle měnící se intenzity okolního osvětlení nebo po určité době, během níž svítidlo nedetekovalo pohyb v oblasti snímané senzorem. Systém navíc umožňuje individuální nastavení svítidel v závislosti na jejich umístění, a to pomocí dálkového ovládání. Úspora energie se tedy odvíjí nejen od snížení celkového příkonu nově instalovaných svítidel, ale i od inteligentního řízení jejich činnosti v závislosti na skutečných potřebách a podmínkách odpovídajících danému provozu.
 
DHL Supply Chain nezůstává při naplňování ambiciózních cílů programu GoGreen pouze u úsporného osvětlení. Mezi další aktivity a opatření patří mimo jiné optimalizace přepravních tras a snižování energetické náročnosti skladů. K maximální provozní hospodárnosti vozového parku DHL Supply Chain v České republice přispívají kromě vyspělých telematických systémů vozidel pro sledování spotřeby paliva, pohybu vozidel i způsobu řízení řidičů také navigační terminály s obousměrnou komunikací a dokonalým propojením s přepravním systémem DHL Supply Chain. Několik návěsů je navíc vybaveno novými spoilery v oblasti podvozku, které snižují aerodynamický odpor vzduchu. Jen od tohoto opatření se očekává snížení spotřeby paliva o tři až čtyři procenta s odpovídajícím snížením emisí CO2. 
 
(tj)

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

profvest.com

profvest.com

подробно www.fashioncarpet.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018