Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem

Hlavní stránka / Facility management / Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem

29.3.2015

Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem PRAHA - Přes dva tisíce podniků v Česku bude muset zpracovávat každé čtyři roky energetický audit. Novou povinnost jim ukládá novela zákona o hospodaření energií, kterou v únoru schválili poslanci. „Dopady nové legislativy na soukromý sektor budou dvojí: na jedné straně si energetické audity vyžádají jisté finanční investice ze strany firem, na straně druhé to bude podniky pobízet k racionálnějšímu nakládání se zdroji, snižování nákladů a úsporám. Podniky, které odloží své rozčarování a v novele nebudou vidět jen další byrokratickou povinnost, mají velkou šanci posílit svoji konkurenceschopnost,“ tvrdí Jaroslav Žlábek, generální ředitel společnosti Schneider Electric.

Energetický audit nemá být žádným strašákem, ale spíše vodítkem a významným pomocníkem v hospodaření s energií. Návratnost investic do energeticky úsporných opatření je překvapivě krátká. „Například efektivním řízením vzduchotechniky nebo čerpadel mohou firmy získat proinvestované peníze již za 8 měsíců, u osvětlení pak mohu počítat s tříletou až pětiletou návratností. Rekuperace tepla si na sebe vydělá přibližně za tři roky. Ze zkušenosti víme, že energetické audity přinášejí opatření, které ušetří firmám v průměru 14 procent, ale jsou i případy, kdy se podniky dostanou až na 32 procent. Ušetřené peníze pak firmy mohou přesunout například do vývoje nebo zkvalitnění výroby,“ shrnuje Jaroslav Žlábek.

Návratnost investic ohrožuje chybějící monitoring spotřeby energií
 
Podniky, které investovaly do energeticky úsporných opatření, ale poté přestaly spotřebu energie měřit, se však vystavují riziku ztráty návratnosti. Systém úspory energií je proto nutné monitorovat a měřit, pokud má firmám přinést trvale udržitelný rozvoj. „Jen samotné měření přináší úspory na energiích od dvou do osmi procent. Děje se tak hlavně díky sledování provozu, rychlé diagnostice poruch v dodávce energií nebo řízení nákupu energie. Monitoring slouží pro hledání nových možností i jako příležitost pro zlepšení energetické efektivity a je samozřejmě i základem pro správně vykonaný audit,“ upozorňuje Jaroslav Žlábek.
 
Energetický audit musí provádět firmy s více jak 250 zaměstnanci
 
Povinnost zpracovávat energetický audit se má vztahovat pouze na velké podniky, a to i na ty, které nepůsobí v energetickém průmyslu. „Půjde o firmy, které mají více jak 250 zaměstnanců a jejich aktiva, potažmo majetek, přesahují korunový ekvivalent částky 43 milionů euro nebo mají obrat vyšší než 50 milionů euro. Zákonná povinnost se bude vztahovat přibližně na 2 150 podniků,“ dodává Jakub Kejval, generální ředitel Bureau Veritas.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.adulttorrent.org

farm-pump-ua.com/androver-50mg-100tab.html

www.imr.net.ua/mobilnye-konstrukcii/718400630-mobilnyj-stend-rollo-135kh210.html
Všechna práva vyhrazena © 2018