Outsourcing logistických služeb není jen o dopravě

Hlavní stránka / Facility management / Outsourcing logistických služeb není jen o dopravě

14.11.2012

Outsourcing logistických služeb není jen o dopravě PRAHA - Outsourcing je obecně vhodným nástrojem pro společnosti, které se chtějí soustředit na svůj hlavní předmět podnikání, ve kterém mají nejvíce zkušeností a jsou nejvíce kreativní. V souvisejících službách nemají dostatečné znalosti či kapacity a je tudíž ekonomicky výhodnější ponechat jejich zajištění někomu jinému.

Prakticky stejné je to v případě logistiky, proč by měla například společnost vyrábějící nějaký specifický druh zboží znát veškeré náležitosti logistického řetězce, včetně všech jeho specifik. Právě v takových chvílích přichází ke slovu outsourcing logistických služeb, a to hned v několika úrovních. Základní úrovní je outsourcing dopravy, případně skladového hospodářství. Pokud se však tyto dvě oblasti spojí do jedné a společnost využívá třetí stranu na kompletní zajištění logistického řetězce – skladování, přeprava, dodání, zákaznická podpora – pak jsou výhody znásobeny, jelikož to znamená pro společnost nižší náklady a zároveň přenesení odpovědnosti a rizik na další subjekt.
 
Efektivní spolupráce
 
V rámci outsourcingu služeb se rozlišují tři základní stupně, které se liší rozsahem zajišťovaných služeb. Nejnižší stupeň služeb je 2PL (second-party logistics), kdy zadavatel objednává služby u specializované firmy (např. dopravce). Více provázaná forma spolupráce se označuje jako 3PL (third-party logistics), a to tehdy, když firma realizuje část nebo celý dodavatelský řetězec a je zodpovědná za jeho výsledek. Nejkomplexnější je spolupráce na stupně 4PL (fourth-party logistics), kdy dodavatel přebírá kompletní organizaci logistického řetězce a samotná spolupráce začíná detailní analýzou a zpracováním konceptu logistiky včetně doporučení z praxe.
 
Roli hraje cena i osobní nasazení
 
V České republice existuje velká řada společností, které poskytují outsourcing logistických služeb, a to v různém rozsahu a specializaci (například skladování a doprava potravin). Mezi dodavatele, kteří nemají vyhraněnou specializaci, patří například DSV CZ, která je na trhu v České republice od roku 1998 a dosahuje velmi dobrých výsledků s obratem zhruba 1,17 miliardy Kč. „Na základě dlouhodobých zkušeností vnímá DSV CZ dvě základní priority u různých typů zákazníků. U menších a středních společností je hlavním kritériem při výběru služeb obvykle cena. Šíře portfolia a kvalita služeb hraje větší roli především u velkých a nadnárodních společností,“ popisuje Radoslav Palla, Logistics Director. Zásadní roli hraje také celkový přístup k zákazníkovi, budování dobrých vztahů je zde na nejvyšší úrovni, neboť především nadnárodní a zahraniční společnosti si potrpí na to, aby byly v kontaktu nejen s obchodním zástupcem, ale přímo s lidmi, kteří jim pomáhají dotáhnout obchod do zdárného konce.
 
Ušetří se zejména v oblasti investic
 
Největší úspora se při outsourcování logistických služeb obvykle projeví v oblasti investic, jelikož není potřeba investovat do budování logistických skladů a komplexního zázemí. Náklady lze velmi snadno převést z investičních na provozní. Podobné je to také se snížením nutných nákladů na ICT, jelikož je vše kompletně převedeno pod dodavatele. Ve vztahu ke zboží respektive má outsourcing jasný přínos v podobě znalostí a know-how logistického specialisty, ve snížení nutných celkových zásob a také přenesení rizik na dodavatele. Zákazníci společnosti zase ocení zkrácení cyklu objednávek a s ním spojené zkrácení dodací lhůty.
 
Úspory nevznikají samovolně
 
Před samotným rozhodnutím využít služeb logistické společnosti je třeba si uvědomit, že úspory nevznikají samovolně, ale je potřeba si definovat vlastní očekávání a také reálnou výši investice do této formy služeb. K nejčastějšímu nepochopení dochází při vyčíslování služeb, protože využít služeb logistické společnosti neznamená pouze „pronájem“ lidí, aut a skladových prostor. Do výsledné ceny se promítá řad zákaznického servisu, přes přepravní náklady, pronájem skladu, kancelářskou a skladovou techniku, odpisy, pojištění, certifikace, informační systém až po platy pracovníků a jejich další dovzdělávání. Samotné „rozběhnutí“ outsourcingu pak vyžaduje jakousi zkušební dobu, kdy se spolupráce ladí především po stránce komunikace a nastavení procesů. Po tomto nastavení je možné dále pracovat na celkové optimalizaci logistického řetězce.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://pillsbank.net

https://yarema.ua

https://yarema.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018