Se zefektivněním provozu budov vysoké školy pomohli studenti

Hlavní stránka / Facility management / Se zefektivněním provozu budov vysoké školy pomohli studenti

22.10.2012

Se zefektivněním provozu budov vysoké školy pomohli studenti OSTRAVA - Začátkem roku 2011 byla děkankou Fakulty stavební při VŠB – TU Ostrava prof. Ing. Darjou Kubečkovou, PhD. vyhlášena studentská soutěž Facility management a jeho uplatnění na FAST VŠB – TU Ostrava. Této soutěže se zúčastnili absolventi studijního programu Správa majetku a provoz budov a zpracovali toto zadání na třech úrovních. Cílem vyhlášené soutěže, bylo najít možné rezervy v současném stavu provozování, pojmenovat je a definovat možné návrhy řešení.

První úroveň se zabývala Space managementem, nebo řízením v tomto případě kancelářských a výukových ploch. Hledaly se možná zefektivnění dosavadního využívání ploch. Audit měl nejprve ukázat, zda jsou veškeré plochy efektivně využívány. Pokud by se nalezly plochy, které nejsou dostatečně využity, mělo nastoupit hledání jejich využití i za cenu pronájmu subjektu zvenčí. „Tato část vedla k modelové situaci, ve které se autoři snažili dokázat ekonomický přínos optimalizace kancelářských a výukových ploch, které vedly k vyčlenění určitých prostor a následnému pronajímání,“ říká vedoucí katedry městského inženýrství uvedené fakulty Ing. Jan Česelský.
 
Druhá část projektu se věnovala srovnání nákladů na úklidové služby. Jejím cílem bylo zjistit, zda současný úklid odpovídá jak kvalitě, tak i rozsahu v jakém je požadován a jaké jsou jeho náklady na provádění. Při zjišťování těchto skutečností vyplynulo, že úklid zdaleka není kompletní a subjektivní názory na čistotu pracovního prostředí se lišily v závislosti na tom, jaký pracovník úklid vykonává. Jinými slovy potvrdilo se tvrzení: „Když dva dělají totéž, není to totéž.“ Výsledkem bylo srovnání ceny současné s cenou, za kterou by kompletní úklid prováděla externí úklidová společnost na základě cenové nabídky.
 
Poslední, tedy třetí část, byla zaměřena na stavebně - technický stav objektu a kladla si za cíl orientačně propočíst náklady na údržbu a obnovu stavebních částí v horizontu 30 let. K vymodelování byl použit SW nástroj, který kalkuluje jak s cenami za obnovu, tak zohledňuje růst inflačního koeficientu. V této části nebylo možno porovnat, zda náklady na preventivní údržbu se blíží skutečnosti či nikoli a to z důvodu absence vedení těchto záznamů. Výstupem z tohoto SW byly jednotlivé plány údržby dle pavilonů a celková bilance nákladů na obnovu objektů fakulty.
 
V rámci celého zpracování soutěžního materiálu byly vypracovány každé ze zmíněných částí dílčí výstupy, které doplňují dokumentaci operativních činností o další podklady pro plánování a efektivní vedení jednotlivých procesů.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

777624.maxformer.com

у нас topobzor.info

www.eurobud.com.ua/metallocherepitsa-maksima-slovakiya/
Všechna práva vyhrazena © 2018