Správné hospodaření s energií může výrazně snížit náklady na provoz budovy

Hlavní stránka / Facility management / Správné hospodaření s energií může výrazně snížit náklady na provoz budovy

2.10.2014

Správné hospodaření s energií může výrazně snížit náklady na provoz budovy PRAHA - Stále více firem upřednostňuje pro svou podnikatelskou činnost pronájem před vlastními prostory. Kromě nájemného má na výběr lokality podstatný vliv i výše plateb za energie, které v dnešní době sehrávají čím dál tím větší úlohu, pokud jde o obsazenost komerčně pronajímaných ploch. Zatímco nájemné za určitý typ prostor víceméně určují tržní podmínky, náklady na energie může ovlivnit sám pronajímatel. Potvrzují to i odborníci z OKIN FACILITY – podle jejich zkušeností lze při aktivním řízení energetického hospodářství snížit náklady na energie až o několik desítek procent.

Pokud chce vlastník průmyslových prostor snížit náklady na energie a zvýšit tak svou výhodu na trhu, měl by si nejprve nechat zmapovat současný stav energetického hospodářství v areálu zkušenými odborníky na tuto oblast. „Pokud nás majitel nebo provozovatel komerčních prostor osloví při jejich výstavbě nebo zahájení pronájmu, navrhneme optimální řešení pro jejich budoucí postupné obsazování. Jejich využití se totiž bude s příchodem nových nájemníků postupně měnit, a tak se s investicemi do energetických zařízení vyplatí počkat do okamžiku, kdy jsou známy konkrétní individuální požadavky,“ říká Václav Trávník, výkonný ředitel společnosti OKIN FACILITY.
 
„K nehospodárné a nekontrolované spotřebě energií ovšem dochází také u provozovaných objektů a i v těchto případech jsme připraveni navrhnout a realizovat opatření, která přinesou významnou úsporu nákladů. A to i v případech, kdy byla v minulosti optimalizace už provedena,“ pokračoval. Aby měl vlastník energetické hospodářství plně pod kontrolou, měl by využívat moderní technologie a specializované informační systémy pro důslednou analýzu dat. Dalšího snížení nákladů lze dosáhnout například důslednou tepelnou izolací veškerých rozvodů nebo kompletní rekonstrukcí předávacích stanic, včetně výměny čerpadel za modernější s elektronickou regulací otáček a moderními regulačními prvky.
 
„Klientům často doporučujeme nasadit moderní řídicí systém, který umožňuje dálkové řízení energetického hospodářství areálu. Jeho velkou výhodou je pravidelné zaznamenávání všech parametrů včetně stavu měřidel do rozsáhlé databáze s následnou možností vyhodnocování a návrhu dalších opatření vedoucích k úsporám. Díky tomuto systému se také jednoznačně prokáže spotřeba energií jednotlivých nájemníků. Dle našich zkušeností lze takto snížit náklady na energie – podle přístupu majitele – až o třetinu,“ dodává Trávník.
 
Dle individuálních požadavků klientů lze také nastavit noční a víkendové útlumy. Tím se zefektivní vytápění a ohřev teplé vody a nedochází ke ztrátám ve zbytečně dlouhých rozvodech. Náklady na energie jsou pak velmi nízké. Navíc má každý nájemník možnost si individuálně nastavovat parametry a mít tak přímou a prokazatelnou možnost aktivně řídit spotřebu energií ve svých prostorech a tím optimalizovat náklady.
 
OKIN GROUP je přední globální dodavatel efektivních řešení na míru pro podniky ve střední a východní Evropě i v dalších regionech. Na českém trhu působí od roku 1993 a má více než 2000 zaměstnanců. OKIN FACILITY je specialista v oboru integrovaného facility managementu. V jeho rámci zajišťuje správu a údržbu budov, bezpečnostní služby, recepce, helpdesk, komplexní úklidové služby a údržbu zeleně. Zaměřuje se zejména na technické služby, jako je technická správa, energetický management, mobilní údržba, havarijní služba, revizní činnosti a bezpečnostní audity.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

пирамида ммм

форд транзит купить

jaamboo.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018