Levné hypotéky končí, na výhodný úvěr je nejvyšší čas

Hlavní stránka / Financování nemovitostí / Levné hypotéky končí, na výhodný úvěr je nejvyšší čas

19.1.2017

Levné hypotéky končí, na výhodný úvěr je nejvyšší čas Průměrná sazba hypotečních úvěrů se v prosinci udržela na rekordní úrovni z listopadu. Roky neustálého přepisování hypotečních rekordů ale nepochybně končí. Banky již v prosinci úvěry začaly zdražovat a v lednu se to jistě projeví i na Hypoindexu Fincentra, tedy na průměrné sazbě na trhu. Na pořízení si levné hypotéky je tak nejvyšší čas.

„Fakt, že se Hypoindex v prosinci udržel na listopadové rekordně nízké úrovni je dán tím, že skončily stoprocentní, tedy výše úročené, hypotéky, a také tím, že si zprostředkovatelé u rozjednaných hypoték zarezervovali s bankami levnější listopadové sazby,“ míní předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský. I přes růst úroků u nových úvěrů, ke kterému banky přistoupily, zůstanou podle jeho slov hypoteční úvěry v prvních měsících roku velmi výhodné.
 
„Žádné skokové snížení poptávky proto aktuálně neočekáváme. Ani zvýšení sazby o několik desetin procenta totiž nezdraží hypoteční splátku nijak dramaticky. Desetiny procenta, o které banky pomalu začínají klientům na sazbách půjček účtovat navíc, se totiž na splátce průměrného dvoumilionového úvěru projeví zdražením jen zhruba o 200 korun. Omezení ČNB zatím také nejsou natolik dramatická, aby zájemce o hypotéky výrazně odrazovala,“ míní Dušan Kunovský.
 
Sazby se nicméně na současné úrovni neudrží a banky podle všeho budou zdražovat dál. Od dubna navíc vstoupí v platnost další sada omezení ze strany ČNB, která již na klienty dopadne výrazněji. Nejen že si lidé nebudou moci vzít více než 90procentní hypotéku, ale banky navíc budou smět poskytnout jen 15 procent ze všech úvěrů tak zvaně vysokoprocentních, tedy s akontací do 20 procent. Teoreticky by to znamenalo, že v podstatě jen každý sedmý klient bude mít šanci získat úvěr na 80 až 90 procent ceny nemovitosti a ostatní budou muset počítat s tím, že je nutné mít minimálně 20 procent ceny naspořeno.
 
 
Při současných průměrných cenách nových bytů to znamená mít našetřen v podstatě milion korun. Nebo ho dofinancovat z jiných, obvykle bohužel dražších zdrojů. Ne každý totiž má byt po babičce, který může prodat a získat tak dostatek peněz na akontaci. Připravovaná opatření ČNB tak dopadnou především na ty, kdo tuto druhou nemovitost nevlastní, tedy na mladé rodiny a na ty, kdo kupují první byt.
 
Podle generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti EKOSPOL Evžena Korce povede zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů ke zpomalení trhu s novým bydlením. „Průměrná cena nového bytu v Praze podle analýz a výpočtů EKOSPOLU v loňském roce dosahovala 5,55 milionu korun. Aby si ho mohla domácnost od letošního jara koupit, musela by mít ušetřeno přes 830 tisíc korun. To však pro většinu českých rodin představuje obrovský problém. Vlastní domov se tak pro většinu lidí stane nedostižným snem,“ míní Evžen Korec. Očekávané meziroční pětiprocentní zdražení nových bytů v letošním roce prý pak definitivně zavře dveře k vlastnímu bydlení dalšímu nezanedbatelnému množství domácností.
 
 
„Z našich interních dat a z komunikace s klienty, kteří si přes naši společnost kupovali v prosinci dům či byt, víme, že při uzavírání hypoték po nich banky v drtivé většině případů nepožadovaly vyšší úroky, a to i navzdory novému zákonu o spotřebitelském úvěru nebo doporučení České národní banky. Banky buď hrály psychologickou hru a čekaly, jak zareaguje konkurence a nebo se jim jen nechtělo do praxe uvést ceníky, kterými mobilizovaly veřejnost loni na podzim. Vše svědčí o tom, že na trhu panuje opravdu silná konkurence a velcí hráči nechtějí přijít o své klienty. Očekávám, že úroky skutečně zamíří nahoru až v tomto měsíci,“ říká Milan Žák, generální ředitel společnosti RE/MAX.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Financování nemovitostí | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

ценная бумага это

читать далее 13.ua

ukrterminal.kiev.ua/ru/services/Transportnoekspeditsionnye-uslugi/
Všechna práva vyhrazena © 2018