Na konci loňského roku hypotéky dále zlevňovaly

Hlavní stránka / Financování nemovitostí / Na konci loňského roku hypotéky dále zlevňovaly

21.1.2016

Na konci loňského roku hypotéky dále zlevňovaly V posledním měsíci roku 2015 sice rekordní úrokové sazby u hypotéčních úvěrů pokořeny nebyly, ale dost se jim přiblížily. Průměrná úroková sazba klesla na 2,063 procenta. Rekord tedy stále drží červen 2015 s 2,047 procenta. V prosinci lidé očividně stíhali nejen nakupovat vánoční dárky, ale také zajít si do banky sjednat hypoteční úvěr. To by vysvětlovalo, jak to, že počet uzavřených hypotečních úvěrů stoupl na 9 459. Důvodem jsou nejen úrokové sazby, ale také stále příznivé ceny nemovitostí. Objemy oproti listopadu také vzrostly, dokonce o 1,5 miliardy korun. V prosinci se celkové objemy vyšplhaly na 18,099 miliard korun.

„Úrokové sazby sjednaných hypotečních úvěrů ani v prosinci nevybočily z úrovní obvyklých od loňského jara. Banky si na závěr roku nechaly prostor pro povzbuzení trhu a sjednaly hypoteční úvěry v objemu přes 18 mld. Kč, což je druhý nejvyšší sjednaný objem po loňském červnovém rekordu,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. Přeci jen se ale nějaký prosincový rekord našel. V posledním měsíci loňského roku byla pokořena průměrná výše hypotečního úvěru. Ta se vyšplhala na 1 913 396 korun.
 
Rekordně nízké úrokové sazby hypoték stojí za úspěšným rokem developerů. Spolu s růstem důvěry veřejnosti v budoucnost, kterou pozitivně ovlivňovala rostoucí ekonomika, nízká nezaměstnanost a inflace, tak byly levné hypotéky jedním z hlavních faktorů, které ovlivnily výrazně vyšší poptávku po novém bydlení v Praze v uplynulém roce.  Renomovaní ekonomové neočekávají žádný razantní zvrat v ekonomickém vývoji i sazbách hypoték ani v letošním roce. „Pokud se hypotéky budou hýbat v desetinách procenta, tak to bezprostřední dopad na trh mít nebude. Zpomalení boomu by vyvolalo zdražení hypoték až nad půl procenta. Více než jeden procentní bod by už mohl způsobovat některým dlužníkům problémy se splácením,“ myslí si šéf Central Group Dušan Kunovský.
 
„Úroky z hypoték jsou rekordně nízké a výrazně tak zvyšují dostupnost vlastního bydlení. Lidé už nevyčkávají, a pokud zvažovali pořízení vlastního bytu, dělají to právě nyní. Zároveň svou budoucnost vidí optimističtěji a nebojí se kvůli pořízení bydlení zadlužit. Příznivá očekávání obyvatel se projevují i v rostoucí výši průměrné hypotéky. Lidé si tak pořizují větší či dražší byty, anebo si spočítají, že je pro ně výhodnější vzít si vyšší hypotéku, než používat velkým dílem své naspořené finance. U bytů na investici jsou pak příjmy z nájmu vyšší než splátka hypotéky, což z bytů činí jednu z nejlepších a nejbezpečnějších investic,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Financování nemovitostí | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.maxformer.com

http://avtopoliv-gazonov.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018