Nejvýnosnějším spořícím produktem je stále stavební spoření

Hlavní stránka / Financování nemovitostí / Nejvýnosnějším spořícím produktem je stále stavební spoření

23.2.2018

Nejvýnosnějším spořícím produktem je stále stavební spoření Stavební spoření loni klientům připsalo výnos 3,2 procenta. Mezi zabezpečenými spořicími produkty je to nejvyšší výnos, spořicí účty, termínované vklady ani státní dluhopisy inflaci neporazily. Vyplývá to ze studie ČMSS.

Klienti Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) loni při ideální formě úspor ve stavebním spoření získali výnos 3,2 procenta (při započtení státní podpory, ale i všech souvisejících poplatků). Stavební spoření tak opět porazilo inflaci. Spořicí účty, termínované vklady ani české státní dluhopisy loni inflaci neporazily, stejně jako konzervativní podílové fondy.

„Hlavní výhodou stavebního spoření je jeho stabilita a odolnost vůči vnějším vlivům. I v prostředí nízkých úrokových sazeb jsme tak (i díky státní podpoře) mohli klientům nabídnout výnos vyšší než je inflace. Stejný vývoj očekáváme i letos, počítáme proto s růstem zájmu o stavební spoření,“ komentoval loňské výnosy místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.
 
Průměrný výnos 10 nejlepších spořicích účtů v České republice dosáhl na konci loňského roku jen 0,48  procenta, přičemž u nejlepších bank dosahuje jednoho procenta při splnění různých podmínek. Výnosy termínovaných vkladů v bankách pak nepřesahují 0,7 procenta. Výnosnost českých státních dluhopisů sice v průběhu roku rostla, nicméně nestačilo to na více než 1,5procentní zhodnocení na konci roku.
 
Alternativou mohou být investice do podílových fondů, kde už je zpravidla vyšší výnos podmíněn vyšším rizikem a možnou ztrátou. Inflaci přitom v drtivé většině případů loni překonaly pouze více rizikové akciové fondy, výnos konzervativnějších dluhopisových, balancovaných či smíšených fondů byl v průměru výrazně pod inflací a pohyboval se mezi nulou a jedním procentem. Výnos nad inflaci nabídnou díky státní podpoře pravděpodobně ještě transformované penzijní fondy, jejich výsledky zatím nejsou známé.
 
Podle aktuálních prognóz by se inflace v České republice i letos měla pohybovat kolem úrovně dvou procent. Na vklady může pozitivněji působit růst úrokových sazeb. „Finanční instituce v České republice ale mají dostatek kapitálu, nebudou tak nuceny zvyšovat úrokové sazby na spoření za každou cenu, budou chtít zachovat levné úvěry. Dá se proto předpokládat, že i v roce 2018 bude stavební spoření pro běžné domácnosti nejvýhodnější formou úspor,“ uzavřel Jochen Maier.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Financování nemovitostí | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Купить ковер украина также читайте
t-bitbot.com

https://arbud-prom.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018