Stavební spoření je stále nejoblíbenějším spořicím produktem v ČR

Hlavní stránka / Financování nemovitostí / Stavební spoření je stále nejoblíbenějším spořicím produktem v ČR

17.1.2017

Stavební spoření je stále nejoblíbenějším spořicím produktem v ČR Spoření „do matrace“, termínovaný vklad, podílové fondy nebo snad investice do zlata? Nejoblíbenějším spořicím produktem v České republice je stavební spoření. Jako jediné má už čtvrtý průzkum po sobě podporu více než poloviny české populace. V aktuálním průzkumu IBRS ho favorizuje 57 procent respondentů.

Průzkumy proběhly v každém čtvrtletí roku 2016. Nejnovější ukazuje, že na konci roku lidé věří více finančním produktům. Naopak lehce poklesla obliba spoření „do matrace“. Po celý rok si ovšem drží oblibu zhruba jedné pětiny respondentů.
 
„Myslíme si, že výsledky ukazují i rozdělení populace podle sklonu k riziku a finančním možnostem.Stavební spoření je v tomto ohledu ve výhodě – je to produkt dostupný pro drtivou většinu lidí a má zároveň prakticky nulové riziko. Naproti tomu například termínované vklady nejsou dostupné všem,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
 
Zajímavé je, že se stavebnímu spoření neblíží ani doplňkové penzijní spoření a životní pojištění. Oba produkty přitom nabízejí možnost, jak dlouhodobě uchovat peníze. Zajímavý je vývoj obliby spořicího konta – to se propadlo z původně druhého místa na nynější čtvrté. „Lidé jsou po celý rok konfrontováni s klesajícími sazbami, logicky tak hledají alternativy. Například starožitnosti jako forma uložení peněz vystřelila z únorových 27 na současných 38 procent. Celý rok roste i obliba drahých kovů,“ upozorňuje tajemník AČSS Jiří Šedivý.
 
V posledním čtvrtletí zároveň narostla průměrná obliba finančních produktů – dostala se nad 40 procent. Naproti tomu na začátku roku 2016 dosahovala hodnoty 36,6 procenta. „Celý rok 2016 pozorujeme, jak se přesně proti sobě posunuje nálada ke spoření prostřednictvím dostupných produktů oproti prostému uchovávání peněz doma třeba právě v pověstné matraci. Celkový sentiment se během roku maličko přiklání k obecně větší oblibě spoření, což však poněkud paradoxně neznamená, že by lidé skutečně více spořili,“ dodává Jiří Šedivý.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Financování nemovitostí | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

грузоперевозки

e-kirpich.kiev.ua

詳細はこちら ac-sodan.info
Všechna práva vyhrazena © 2018