Stavební spoření prý letos zažije velmi dobrou sezónu

Hlavní stránka / Financování nemovitostí / Stavební spoření prý letos zažije velmi dobrou sezónu

3.8.2016

Stavební spoření prý letos zažije velmi dobrou sezónu Zájem o stavební spoření v letošním roce roste. Stavební spořitelny by měly uzavřít meziročně asi o 10 procent nových smluv více, podobným tempem porostou i úvěry. Zájmu o spoření nahrávají nízké úrokové sazby ostatních zajištěných produktů, v úvěrování je trendem především financování rekonstrukcí a modernizací.

Stavební spoření letos zažije velmi silný rok. „Počítáme s tím, že zájem o nové smlouvy v letošním roce vzroste zhruba o 10 procent. Stavební spoření nabízí mezi zajištěnými produkty suverénně nejvyšší výnos a je odolné vůči výkyvům akciových i finančních trhů. Klienti si to opět začínají uvědomovat a zjišťují, že nikde jinde lepší zabezpečený výnos nenajdou,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura.
 
Loni za celý rok uzavřely stavební spořitelny 458 tisíc nových smluv, letos by tak trh mohl atakovat hranici 500 tisíc smluv. V letošním prvním pololetí bylo podepsáno 285 tisíc nových smluv, což představuje meziroční nárůst o sedm procent. Nejsilněji k tomuto vývoji přispěla ČMSS, která meziročně zvýšila prodej o 20 procent a uzavřela 117 tisíc nových smluv.
 
„Zároveň předpokládáme, že dojde k zopakování velmi úspěšného loňského roku v úvěrování, kdy stavební spořitelny poskytly úvěry za 46 miliard korun. Věřím, že letos by mohlo dojít k prolomení hranice 50 miliard, což bude představovat nejlepší výsledek od roku 2010,“ dodal Vladimír Staňura. V prvním pololetí poskytly stavební spořitelny úvěry za 23,6 miliardy korun.
 
Úvěry ze stavebního spoření jsou vhodné především pro financování rekonstrukcí a modernizací. Český bytový fond je přitom stále poměrně zastaralý a otevírá se tak prostor k vylepšení bydlení. Z nedávné studie ČMSS vyplynulo, že téměř polovina (45 %) dotázaných chystá rekonstrukci svého bytu nebo domu. „Zároveň respondenti potvrdili, že nejčastěji volí půjčku od stavební spořitelny. V nejbližších letech bude své bydlení zvelebovat více než milion českých domácností,“ dodal Vladimír Staňura.
 
Náklady na rekonstrukce se zpravidla pohybují v řádu stovek tisíc korun, zhruba do půl milionu. „Pro takovou částku je složitější získat výhodnou hypotéku, navíc je nutná zástava nemovitosti. Naopak průměrné výše spotřebitelských úvěrů se pohybují kolem 100 tisíc korun. Proto klienti nejčastěji volí úvěr od stavební spořitelny, kde získají nejnižší úrokové sazby v historii a navíc nemusejí dávat nemovitost do zástavy,“ uzavřel Vladimír Staňura.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Financování nemovitostí | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

также читайте

また、読み rikon-ya.com
Všechna práva vyhrazena © 2018