3D tisk způsobí změnu v poptávce po industriálních a logistických prostorech

Hlavní stránka / Investiční trh / 3D tisk způsobí změnu v poptávce po industriálních a logistických prostorech

27.8.2013

3D tisk způsobí změnu v poptávce po industriálních a logistických prostorech PRAHA - Nová zpráva oddělení průzkumu realitního trhu Jones Lang LaSalle poukazuje na to, že změny napříč výrobním průmyslem vytvoří nové výzvy pro výrobní společnosti, ale přinesou také další příležitosti pro developery a investory do nemovitostí. Zpráva upozorňuje na to, že trojrozměrný tisk (3D tisk) změní některé části výrobního procesu i charakter továren a zásobovací procesy. Přestože je technologie 3D tisku stále ještě v plenkách, má podle některých analytiků dlouhodobý potenciál vyvolat „novou průmyslovou revoluci”.

Možnost „tisknout“ předměty dle aktuálních potřeb by mohla radikálně změnit to, jak a kde se výroba odehrává, a to včetně potřebného vybavení a prostor. Místo masové produkce klade 3D tisk důraz na uzpůsobení výrobku potřebám konkrétního zákazníka. Místo přesouvání výroby do vzdálených zemí tak 3D tisk pravděpodobně přispěje k návratu k lokální produkci blíže odbytišti.
 
Podle Jona Sleemana, Director of EMEA Logistics & Industrial Research, Jones Lang LaSalle, 3D tisk „změní charakter továren v některých odvětvích průmyslu. Místo rozlehlých továrních komplexů postavených na míru vznikne poptávka po menších a středně velkých budovách, které si firmy budou spíše pronajímat než vlastnit. To otevře nové příležitosti pro developery a investory.
 
Ačkoli dosud bylo trendem přesouvat výrobu do zámoří, zpráva upozorňuje na to, že mnoho typů výroby naopak charakterizuje převážně lokální či regionální zaměření. Takový typ produkce je méně mobilní a společnosti tak mohou mít dobré důvody zůstat v zemích s vyššími výrobními náklady. Během posledních dvou až tří let bylo navíc možné zaznamenat určité signály, že se rychlost přesunu výroby do zámoří zpomaluje. Některé společnosti se vracejí do původních lokalit – především v USA, ale také v Evropě. To poukazuje na lepší porozumění širším „skrytým nákladům“ spojeným s produkcí v zámoří včetně zpožděné reakce na zákaznické potřeby a rizik dodavatelského řetězce.
 
Jak dále Jon Sleeman uvedl, pokrok ve výrobě vytváří poptávku po různých druzích nemovitostí napříč hodnotovým / produktovým řetězcem, včetně výzkumných a vývojových zařízení, která se často nacházejí v blízkosti produkce, a logistických areálů podporujících výrobu. Podle Jones Lang LaSalle stojí v posledních pěti letech výrobní společnosti za 16 procenty celkového objemu realizované poptávky po logistických nemovitostech v 11 největších evropských zemích. To podtrhuje důležitost výroby jako zdroje poptávky po logistických nemovitostech.
 
„Tato vzrušující nová technologie dále přispěje k růstu výrobního sektoru v České republice, a to díky strategické pozici České republiky a levné vysoce kvalifikované pracovní síle,“ míní Harry Bannatyne, vedoucí oddělení industriálních nemovitostí Jones Lang LaSalle v České republice.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://photolifeway.com

http://ka4alka.com.ua

ecostyle.kz
Všechna práva vyhrazena © 2018