CBRE letos očekává největší objem transakcí v maloobchodním sektoru

Hlavní stránka / Investiční trh / CBRE letos očekává největší objem transakcí v maloobchodním sektoru

10.2.2015

CBRE letos očekává největší objem transakcí v maloobchodním sektoru PRAHA - Společnost CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, předpovídá realitnímu trhu novou vlnu investic. Týkat se budou především maloobchodního sektoru, kde se v současné chvíli očekává uzavření tří transakcí o objemu 800 milionů eur. V roce 2014 bylo v maloobchodním sektoru uzavřeno šest transakcí za 314 milionů eur. Poptávka se kromě Prahy soustřeďuje také na regiony.

Rok 2014, navzdory opatrnému začátku, se nakonec stal jedním z nejúspěšnějších let v objemu investic do komerčních realit. Za velkou aktivitou na investičním trhu komerčních realit stojí především nízké úrokové sazby, vysoká ochota bank financovat komerční nemovitosti a také přebytek kapitálu na trzích. Tyto faktory navíc motivují některé investory výhodně odprodat klíčová aktiva.
 
Chystá se prodej tří obchodních center
 
„Zatímco rok 2014 byl především rokem investic do industriálních nemovitostí, rok 2015 bude znamenat zelenou především pro maloobchodní sektor. V tuto chvíli očekáváme uzavření tří transakcí o objemu 800 milionů eur a další se chystají,“ říká Richard Curran, Managing Director společnosti CBRE. Podle jeho slov pracuje v současnosti tato firma na třech transakcích, které se týkají obchodních center. Dvě budou uzavřeny během několika měsíců a v dohledné době se chystá prodej dalšího obchodního centra. Data z poslední doby hovoří o tom, že investiční komerční realitní trh se oživuje. V roce 2012 se na českém trhu uskutečnilo 21 transakcí, v roce 2013 to bylo 37 a v roce 2014 bylo uzavřeno 47 transakcí, přičemž průměrná cena transakce vzrostla z 35,5 milionů v roce 2013 na 42,4 milionů v roce 2014. „Největší transakcí na českém trhu v roce 2014 a zároveň druhou největší v historii byla akvizice portfolia společnosti VGP, které koupil PointPark Properties – P3. Při této transakci společnost CBRE zastupovala P3,“ uvedl Jeff Alson, Head of Capital Markets ve společnosti CBRE.
 
Roste objem investic v celé střední Evropě
 
Nákupy komerčních nemovitostí byly v roce 2014 financovány především zahraničním kapitálem, který se podílel na investicích z 83 procent, zbylých 17 procent bylo v režii domácích investorů. V segmentu komerčních realit byl investován především americký kapitál (37 %). Investice do komerčních realit ve střední a východní Evropě (mimo Ruska) vzrostly meziročně o 28 procent. Celkový objem investic činil přes 7,7 miliard eur. V České republice, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku došlo k výraznému oživení investiční aktivity s meziročním nárůstem v České republice o 52 procent, v Maďarsku o 71 procent, v Rumunsku o 220 procent a Slovensku 72 procent. Celkové investice těchto čtyř zemí činily 4,1 miliardy eur, což je 53 procent celkového objemu CEE investic. V roce 2013 tento poměr činil 37 procent.
 
V transakcích vede Praha, zájem ale roste i o regiony
 
Ačkoliv většina transakcí napříč jednotlivými segmenty (industriální, maloobchodní, kancelářské nemovitosti) se v roce 2014 uskutečnila v Praze, zájem o regiony roste. V Hradci Králové se například ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 uskutečnila transakce, ve které společnost Meyer Bergman převzala od společností Heitman, GE Capital a TK Development nákupní centrum (87,6 milionu eur). Při této transakci společnost CBRE zastupovala prodávající. Ve stejném období se odehrála transakce v Pardubicích, kde za 83 milionů eur koupila společnost Atrium European Real Estate od společnosti AFI Europe nákupní centrum AFI Palace Pardubice.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

profvest.com

surrogacy surrogacycmc.com

profshina.kiev.ua/fulda
Všechna práva vyhrazena © 2018