České nemovitosti za sebou mají výjimečně silný rok

Hlavní stránka / Investiční trh / České nemovitosti za sebou mají výjimečně silný rok

23.1.2015

České nemovitosti za sebou mají výjimečně silný rok PRAHA – V loňském roce změnily na českém trhu majitele komerční reality za více než dva miliardy eur (přibližně 56 miliard korun), letos to může být ještě více. Už se to odráží na klesajících výnosech, zejména v retailu. Podle předpovědí investičního oddělení společnosti DTZ se nyní spekuluje o vývoji trhu v letošním roce – otázka prý nezní, zda trh znovu poroste, ale o kolik.

Investoři vloni utratili na českém trhu historicky třetí nejvyšší objem peněz v historii České republiky. Investiční oddělení mezinárodní poradenské společnosti DTZ od letošního roku očekává vzhledem k neutuchajícímu zájmu investorů a počtu rozjednaných transakcí ještě lepší výsledek. O kolik bude lepší, záleží také na jednom z nejočekávanějších obchodů – prodeji portfolia největšího developera průmyslových nemovitostí CTP.

V porovnání s rokem 2013 tak vzrostla výše investic o 77 procent. Určující dopad na objem investic měly v průběhu minulého roku transakce skladových areálů a v posledním čtvrtletí také prodej několika nákupních center. „Motivací investorů byly nízké náklady na vlastní kapitál, vysoká likvidita a dostatečná nabídka prvotřídních nemovitostí,“ objasňuje Ryan Wray, vedoucí investičního oddělení v pražské kanceláři DTZ.
 
Značný zájem investorů o tuzemské nemovitosti se zákonitě odrazil v poklesu výnosů. Podle statistik DTZ se tak nejznatelněji dělo u maloobchodních formátů: o 50 bazických bodů na pět procent pro obchody na hlavních třídách a na 5,5 procenta pro nákupní centra. Další stlačení výnosů je očekáváno i kancelářských budov a skladových areálů.
 
Mezi investory dominovaly investiční společnosti se 40 procentním podílem na objemu investic, následované soukromými investory a kótovanými realitními společnostmi, stále častěji z Ruska. Ze 68 procent měli investoři zájem o maloobchodní nemovitosti. Jen v posledním kvartálu 2014 se takto prodaly Slovanský dům, Futurum Hradec Králové, Palác Pardubice nebo Galerie Butovice. A nejinak tomu bude i v letošním prvním pololetí, zejména s ohledem na prodej pražského Palladia a OC Arkády Pankrác, stejně jako balíku retailových nemovitostí developera Atrium Real Estate.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://arbud-prom.com.ua

alfaakb.com

узнать больше
Všechna práva vyhrazena © 2018