Do komerčních realit šlo loni v ČR přes 3,2 miliardy eur

Hlavní stránka / Investiční trh / Do komerčních realit šlo loni v ČR přes 3,2 miliardy eur

28.1.2018

Do komerčních realit šlo loni v ČR přes 3,2 miliardy eur Celkový objem investic v České republice dosáhl v roce 2017 více než 3,2 miliardy eur. Oproti očekávání se jedná jen o mírný pokles ve srovnání s rokem 2016, který byl rekordní. Mezi největší transakce uplynulého roku se řadí prodej Olympia Brno, CBRE GI portfolia (Nisa Liberec, Zlatý Anděl a Olympia Plzeň), prodej Metropole Zličín nebo OC Letňany.

Podle studie společnosti Cushman & Wakefield byli největšími investory roku 2017 čeští investoři, pozadu nezůstali ani investoři z Německa a USA. Jejich podíl na celkovém objemu investic činil 70 procent. Počet transakcí byl velmi podobný počtu v roce 2016. V roce 2017 se investovalo především do kanceláří, kde proběhlo 37 transakcí, z celkového objemu transakcí nicméně činí pouze 31 procent, zatímco v roce 2016 to bylo téměř 50 procent. V segmentu maloobchodu se uskutečnilo 28 transakcí, dle podílu na celkovém objemu transakcí dosahuje 53 procent. Rovněž více jak polovina transakcí se zobchodovala v české metropoli.

Investoři jsou nadále schopni akceptovat rekordně nízkou míru výnosnosti a i v tomto roce se očekává přetrvání tohoto trendu. „Průměrná prodejní cena stále zaostává za úrovní roku 2007, nicméně evidujeme několik příkladů nabídek nebo prodejů na stejné objekty prodané před krizí, u nichž se cena zachovala nebo zvýšila i přesto, že jsou o deset let starší. Domácí kapitál dokáže zahraničnímu konkurovat i díky stále příznivé situaci na trhu eurových půjček. Obecně lze říci, že zájem investorů je přímo úměrný úrovní prémiové lokality a dobré dostupnosti. Toto je nejdůležitější hledisko, které určuje, zda se jedná o prémiové nemovitosti a kde investoři vidí největší hodnotu,“ říká Jeff Alson, partner a vedoucí investičního oddělení pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.
 
 
V roce 2018 očekává investiční trh mírný pokles objemu transakcí. Předpokládá se, že dominantním bude kancelářský segment. V oblasti maloobchodu dojde kvůli omezení nabídky i k poklesu objemu transakcí a zájem se přesune k nákupním parkům, které jsou dominantní ve své lokalitě. V segmentu kanceláří předpokládají odborníci investice především do prémiových kancelářských budov s velkou plochou a prodejní cenou nad 60 milionů eur. Jen v Praze se nyní očekávají prodeje v objemu kolem jedné miliardy euro. Industriální a logistický trh bude těžit ze zájmu investorů a nedostatku jiných nemovitostí.
 
„V roce 2018 budou primárním cílem investorů opět kanceláře a maloobchod se oproti roku 2017 upozadí. Většina obchodních center se totiž již zobchodovala do rukou dlouhodobých investorů. Více kapitálu v příštím roce bude proudit z místních institucionálních i privátních zdrojů. Omezená nabídka prémiových nemovitostí pravděpodobně donutí investory se v následujících letech poohlédnout i po jiných aktivech v oblasti komerčních realit,“ pokračuje Jeff Alson.
 
Menší investoři se mohou začít soustředit na alternativní sektory, jakými jsou domovy pro seniory, studentské ubytovny nebo flexibilní skladové prostory. Dalším cílem investorů budou průmyslové nemovitosti, jejich motorem růstu je e-komerce a automobilový průmysl. S ohledem na omezenou nabídku nemovitostí očekáváme větší ochotu investorů vstupovat do joint ventures a portfoliových transakcí, jak doplňuje Alexander Rafajlovič, partner v investičním týmu Cushman & Wakefield: „V příštím roce očekáváme, že celkový investiční objem dosáhne zhruba 2,5 miliardy eur. Toto číslo by se ale mohlo posunout v případě větší portfoliové investice, po nichž se velcí hráči stále více ohlížejí. Co se týče skladby investorů, věříme, že kromě domácích a německých investorů bude pokračovat i aktivita nových hráčů z Jižní Koreje, Malajsie či Jižní Afriky, jež s regionem střední Evropy mají první zkušenosti.“

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

photolifeway.com

https://mitsubishi.niko.ua

Был найден мной нужный web-сайт про направление фальшпатрон militarycenter.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018