Florentinum pravděpodobně zahýbe pražským kancelářským trhem

Hlavní stránka / Investiční trh / Florentinum pravděpodobně zahýbe pražským kancelářským trhem

26.4.2012

Florentinum pravděpodobně zahýbe pražským kancelářským trhem PRAHA - Krátce po zveřejnění detailů projektu administrativního komplexu Florentinum, který mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci realizuje investiční společnost Penta, oznámila svůj úmysl obsadit část z areálu o rozloze 49 tisíc metrů čtverečních právní kancelář Havel, Holásek & Partners. Ta si ve Florentinu s pomocí mezinárodní poradenské kanceláře DTZ zajistila přes 4 800 metrů čtverečních kanceláří, což mezi právníky působícími na Praze 1 představuje dosavadní rekord.

Největší česko-slovenská právnická firma Havel, Holásek & Partners, zaměstnávající přes 140 právníků a dalších 300 spolupracovníků, se do nových prostor Florentina přestěhuje z historických prostor v pražském Týně. „Nynější prostory jsou sice na reprezentativním místě, ale neumožňují naší kanceláři další expanzi. Florentinum, kde obsadíme plochy v nejvyšších patrech, poskytne našim pracovníkům i klientům špičkovou kvalitu zázemí i služeb, včetně dostatku parkovacích míst,“ říká Jan Holásek, partner společnosti Havel, Holásek & Partners.
 
Podle DTZ lze ve Florentinu očekávat další velké předpronájmy společností, které opustí své stávající prostory (jako např. Ernst & Young, kteří se stěhují z Charles Square Center na Karlově náměstí). „Na pražském trhu to může způsobit nový pohyb. Každý odchod velkého nájemce je pro vlastníka nemovitosti velmi citlivý. Florentinum přichází ve správné době, kdy řada silných společností pomýšlí na další expanzi a posilování své pozice,“ říká Jaromír Smetana, Business Development Director DTZ.
 
Podle Václava Boučka a Kateřiny Karlíkové z týmu Tenant Representation DTZ měli právníci z Havel, Holásek & Partners požadavek na prémiové prostory na Praze 1, s odpovídajícím počtem parkovacích míst i zázemí v podobě restaurací, blízkých služeb a obchodů. „Kvalitních prostor je v centru Prahy stále chronický nedostatek. Je proto dobře, že klient začal situaci řešit s více než dvouletým předstihem, což mu zaručilo opravdu exkluzivní prostory,“ dodává Václav Bouček.
 
Na Praze 1 DTZ aktuálně registruje zhruba 443 500 čtverečných metrů pronajatelných ploch v prvotřídních kancelářských projektech. Neobsazených zůstává přes 52 tisíc metrů čtverečních, což znamená neobsazenost na úrovni 11,79 procenta. Celopražský průměr přitom aktuální činí 12,01 procenta. Velký problém najít vhodné prostory k pronájmu mají všechny větší společnosti, jež – podobně jako Havel, Holásek & Partners – požadují flexibilní velkoplošné prostory.
 

Očekávaní velkých přesunů v souvislosti s nabídkou nových prostor ve Florentinu a několika dalších projektech v centru Prahy bude pro vlastníky stávajících objektů znamenat velký tlak. Aby předešli odchodu často kotevních nájemců, budou muset investovat do řady vylepšení, včetně zefektivnění provozu a tedy snížení poplatků za služby. Týká se to především objektů na Praze 1 nebo Praze 2, protože nájemci působící v této oblasti jen zřídka centrum Prahy opouštějí. „Na rozsáhlé modernizaci například Slovanského domu, který patří k úplně prvním developerským projektům v metropoli, vidíme, že mnozí majitelé a správci administrativních budov úspěšně předcházejí ztrátě nájemců,“ dodává Judita Middleton, vedoucí oddělení kancelářských pronájmů v DTZ.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.ka4alka.com.ua

https://shah21.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018