Investice ve střední Evropě letos do konce června vyskočily o 73 procent

Hlavní stránka / Investiční trh / Investice ve střední Evropě letos do konce června vyskočily o 73 procent

2.9.2014

Investice ve střední Evropě letos do konce června vyskočily o 73 procent PRAHA - Investice do komerčních nemovitostí ve střední Evropě letos vykazují výraznou dynamiku - ve druhém čtvrtletí zde bylo investováno 1,14 miliardy eur, to je o 73 procent více než ve stejném období loňského roku. Od začátku roku bylo v regionu (Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) investováno zhruba 2,5 miliardy eur. Vyplývá to ze zjištění poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Ta očekává, že letošní čísla překonají loňské výsledky. Nejvyšší objem transakcí se realizoval v Polsku.

Investory nejvíce lákají kancelářské nemovitostí. Připadá na ně 43 procent objemu investic za druhé čtvrtletí. To odráží důvěru investorů ve stabilitu a investiční kvalitu špičkových nemovitostí v předních lokalitách oproti nové nabídce v méně lukrativních lokalitách. Největší transakcí v kancelářském sektoru a zároveň i největší investiční smlouvou uzavřenou v regionu střední Evropy ve druhém čtvrtletí byla koupě mrakodrapu City Tower v Praze 4, kterou uskutečnila skupina PPF.
 
Největší investiční transakcí týkající se maloobchodních prostor byl ve druhém čtvrtletí prodej zbývajícího 50 procentního podílu společností ING Real Estate v obchodním centru Allee v Budapešti za 95 milionů eur. K dalším významným obchodům patřila koupě pražské Fashion Areny společností Meyer Bergman a koupě nákupního centra Galeria Mazovia v polském Płocku firmou CBRE Global Investors. Ve druhém pololetí roku 2014 se v celém regionu očekává vysoká aktivita v maloobchodním odvětví.
 
„Nejvýznamnější investoři hledají ta nejkvalitnější nákupní centra v Polsku a ČR, která podle nich mohou nabídnout vyšší hodnotu v porovnání s jinými významnými zeměmi Evropy. Současně se začínají investicím otevírat i krajská města v obou zemích. Investoři se v nich stále výrazněji zajímají právě o maloobchodní sektor,“ říká James Chapman, vedoucí středoevropského investičního týmu společnosti Cushman & Wakefield.
 
Zhruba 14 procent investic nateklo do průmyslových nemovitostí. To je více, než desetiletý průměr. Největší investicí do skladů a druhou největší transakcí ze všech odvětví dohromady byla koupě polského logistického portfolia společnosti Standard Life Investments firmou Blackstone za 118,2 milionů eur. Poptávka nepolevuje a ve třetím čtvrtletí se očekává dokončení několika velkých transakcí, včetně transakcí v České republice. Ke konci roku a počátkem roku 2015 však tento vývoj pravděpodobně zpomalí, neboť nebudou v tomto sektoru volné nemovitosti k prodeji.
 
Do České republiky opět proudí investice a roste počet transakcí. A to hlavně díky zlepšování ekonomické situace. Celkový objem investic u nás dosáhl ve druhém čtvrtletí 340 milionů eur oproti 108 milionům eur ve stejném období roku 2013. „Očekáváme, že ve druhém pololetí bude silný zájem investorů pokračovat. Kupující se ohlížejí po nemovitostech ze všech nemovitostních sektorů, nyní zejména po kvalitních obchodních centrech,“ říká Jiří Fousek, Partner a vedoucí investičního týmu v C&W v České republice.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.progressive.ua

www.profshina.kiev.ua

http://medicaments-24.com
Všechna práva vyhrazena © 2018