Levné a dostupné peníze bank lákají i největší developery a investory

Hlavní stránka / Investiční trh / Levné a dostupné peníze bank lákají i největší developery a investory

29.6.2015

Levné a dostupné peníze bank lákají i největší developery a investory PRAHA - Snižování úrokových sazeb na mezibankovním trhu a ostrý konkurenční boj bank, které akceptují snížené marže. Tím lze podle společnosti DTZ vysvětlit fakt, že stále více developerů a investorů přefinancovává své úvěry, pro které hledá na bankovním trhu co nejlepší podmínky a nejnižší úroky. To, co je patrné v segmentu hypoték, kdy financující banky mění každoročně desítky tisíc majitelů bytů a domů, se děje i v oblasti komerčních nemovitostí.

Podle Karla Klečky, vedoucího oddělení Valuation v DTZ, se v případě trhu komerčních nemovitostí hovoří o refinancování úvěrových portfolií. Znamená to, že developeři a investoři na základě reálné tržní hodnoty kanceláří, obchodů nebo skladových nemovitostí hledají úvěry s nižšími úroky. A celkově vstřícnější podmínky dluhového financování. Aby mohl vlastník nemovitostí o zvýhodněné úvěrování žádat, musí vyhovět standardům požadovaným financujícími bankami.
 
A k těm patří mimo jiné precizně stanovená hodnota nemovitosti nebo jejich „balíku“, u kterých dochází k refinancování úvěru. „Jednoznačně registrujeme sílící poptávku po ohodnocení komerčních nemovitostí. Jde o samostatné objekty za desítky milionů korun i celá portfolia v hodnotě stovek milionů EUR, jako je případ právě CPI Property Group,“ upřesňuje Karel Klečka. „Trh v současné době nabízí řadu příležitostí k refinancování stávajících úvěrů a jejich optimalizaci za mnohem výhodnějších podmínek. S přístupem řádného hospodáře velmi vítáme, jakých výsledků se nám ve spolupráci s poradenskou společností DTZ daří dosahovat,“ řekl Tomáš Tajer, finanční manažer realitní skupiny CPI Property Group.
 
Mezi zájemce o refinancování a tomu předcházející oceňování patří jak tuzemské subjekty, tak globálně působící investoři a developeři. Podmínky pro výhodnější úvěry hledají nejen u domácích bank, ale s transparentními podklady se nezdráhají oslovovat také zahraniční financující instituce. „Už dlouho nebyly na trhu výhodnější podmínky než právě nyní. Platí to pro novou výstavbu i právě již realizované, ale úvěry zatížené nemovitosti. Kvalitnějším financováním mohou developeři nebo investoři ušetřit řádově i jednotky milionů korun po dobu trvání úvěru,“ dodává Pavel Krchňák z týmu Valuation DTZ. Banky podle něj hledí především na výnos z refinancovaných nemovitostí, ale také na kvalitu nájemních smluv, jejich délku a stále častěji i na stavebně-technický stav nemovitosti.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

kompozit.ua

www.onlyyou.od.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018