Lídrem středoevropského investičního trhu zůstává Polsko

Hlavní stránka / Investiční trh / Lídrem středoevropského investičního trhu zůstává Polsko

9.8.2016

Lídrem středoevropského investičního trhu zůstává Polsko Podle poradenské firmy Cushman & Wakefield pokračoval během první poloviny letošního roku na hlavních středoevropských trzích v Polsku, v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku robustní růst investic do komerčních nemovitostí. Tyto investice ve druhém čtvrtletí 2016 dosáhly výše 2,6 miliardy eur, což je o 56 procent více než v prvním čtvrtletí.

„Všechny trhy ve střední a východní Evropě jsou nyní z hlediska objemu transakcí ve fázi růstu. Aktivita se projevuje ve všech sektorech. To svědčí o hloubce a rozmanitosti tržní poptávky. Rekordní poptávka je i na trhu pracovních míst a předpokládá se, že poptávka investorů poroste až do roku 2017. Během minulého měsíce sice byl horkým tématem BREXIT, avšak transakce probíhají dál po celé léto a nezdá se, že by ceny byly nějak průkazně ovlivněny,“ shrnul vývoj trhu James Chapman, partner investičního týmu společnosti Cushman & Wakefield ve střední Evropě.
 
Zahraniční kapitál nadále směřuje především do Polska – ve druhém čtvrtletí bylo v Polsku investováno přes 1,5 miliardy eur, což je 59 procent všech investic ve střední Evropě. Za posledních dvanáct měsíců se v Polsku investovalo celkem 5,4 miliardy eur, což se blíží rekordnímu objemu 5,6 miliardy eur, jehož bylo dosaženo ve dvanáctiměsíčním období končícím v druhém čtvrtletí 2007.
 
Druhým nejaktivnějším trhem byla ve druhém čtvrtletí roku 2016 Česká republika s investicemi ve výši 0,5 miliardy eur. Za posledních dvanáct měsíců bylo v České republice investováno celkem 1,5 miliardy eur, což je méně než v rekordních letech 2007 a 2015, kdy investice přesáhly dvě miliardy eur.
 
Nadále převládají kupující ze zahraničí. Jejich investice tvořily 80 procent investovaného kapitálu za posledních dvanáct měsíců. Téměř dvě třetiny tohoto kapitálu pocházely ze tří zdrojů: z USA (27 %), z Německa (19 %) a z Jižní Afriky (18 %). Během samotného posledního čtvrtletí přinesli jihoafričtí investoři více než miliardu eur – na středoevropské trhy totiž míří značný počet kótovaných investičních subjektů z Jižní Afriky, které se zaměřují především na Polsko.
 
Během druhého čtvrtletí směřovala většina investic (téměř 1,5 miliardy eur) do maloobchodních prostor a další velká část (0,8 miliardy EU) do kancelářských prostor. Za období posledních dvanácti měsíců byla do maloobchodních prostor vložena necelá polovina (48 %) všech investic a do kancelářských prostor dalších 36 procent.
 
Mezi kupujícími dominovaly nekótované fondy, které ve druhém čtvrtletí 2016 investovaly na středoevropských trzích něco přes jednu miliardu eur. Za období posledních dvanácti měsíců jejich investice dosáhly 5,3 miliardy eur, což odpovídá 58procentnímu podílu na trhu. Kótované společnosti (převážně jihoafrické) investovaly v průběhu čtvrtletí 1 miliardu eur – ve druhém čtvrtletí 2016 to byli nejaktivnější investoři, kteří za posledních dvanáct měsíců investovali 1.4 miliardy eur (15 % celkových investic).
 
„Na institucionálním trhu nadále hrají roli také domácí zdroje kapitálu, což platí především pro Českou republiku, kde se výnosy z nejkvalitnějších aktiv vyrovnají špičce v regionu střední a východní Evropy. Relativně malý podíl Maďarska (8 %) na celkovém objemu investic v regionu ve druhém čtvrtletí nevyjadřuje oživenou aktivitu, která se nyní na tomto trhu projevuje a která pramení z pozitivních předpokladů tamního trhu nemovitostí,“ doplnil Jeff Alson, partner investičního týmu společnosti Cushman & Wakefield ve střední Evropě.
 
Největší jednotlivou realitní transakcí, která ve středoevropském regionu ve druhém čtvrtletí 2016 proběhla, byla koupě nákupního parku v městě Sibiu v Rumunsku, který získala skupina Nepi od skupiny Argo za 100 milionů eur. Největší portfoliovou transakcí byla akvizice smíšeného portfolia aktiv společnosti Echo Investment v různých místech po celém Polsku, za které společnost Redefine zaplatila 890 milionů eur.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

там

www.velotime.com.ua

http://best-cooler.reviews
Všechna práva vyhrazena © 2018