Na českém trhu se chystá výstavba dalších outletových center

Hlavní stránka / Investiční trh / Na českém trhu se chystá výstavba dalších outletových center

10.11.2014

Na českém trhu se chystá výstavba dalších outletových center PRAHA - Ještě kolem roku 2008 to vypadalo, že v České republice bude otevřený rekordní počet outletů. Po globální krizi však několik projektů, i ve stádiu dokončené nebo hrubé stavby, zaniklo. Nyní se však myšlenkou výstavby ouletových center znovu zabývá hned několik developerů. A dokonce jsou ve svých záměrech poměrně daleko. „Několik dalších projektů je ve fázi studií, legislativy nebo záměrů. Většina z nich se však už řeší několik let,“ říká Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení poradenství a průzkumu trhu ve společnosti DTZ.

Mezi projekty, o kterých se momentálně hovoří, patří například The Prague Outlet, což je pokračování zkrachovalého projektu Gallerie Moda v Tuchoměřicích u Prahy, nebo Bohemia Outlet Village v Benešovicích u Tachova. Podle DTZ, která se potenciálem outletů na tuzemském retailovém trhu detailně zabývala, je však důvod k opatrnosti. Důvodem není nezájem kupujících, ale především rizika, která se váží k filosofii outletových konceptů. Jak vysvětluje Stanislava Trubačová, vedoucí oddělení Retail v DTZ, na českém maloobchodním trhu se vyskytuje omezený počet značek, které by byly schopné otevřít a provozovat outletové obchody tak, aby nekanibalizovaly své vlastní prodejny.

V rámci outletových center ve střední Evropě spíše najdeme obchody ze středního cenového segmentu, se zaměřením na sportovní módu, případně v menší míře i prémiové a vyšší prémiové značky. Luxusní značky v outletových centrech ve střední a východní Evropě téměř chybí. Konkrétně v České republice tyto značky omezují svou prezenci téměř výhradně na lokality na špičkových nákupních třídách v Praze a Karlových Varech. Pro provozování outletu luxusní značky navíc často nedisponují dostatečným zásobením. „Dalším častým důvodem, proč nájemce odmítne působit v outletovém centru, je i to, že velké mezinárodní řetězce mají ve svých prodejnách dostatek prostoru pro slevové akce,“ dodává Stanislava Trubačová.
 
Specifikem outletových center je mimo jiné to, že počítají s daleko větší spádovou oblastí a dojezdovou vzdáleností zákazníků než klasická obchodní centra – nezřídka dvě až tři hodiny. I proto dosud jediné dva tuzemské outlety, Freeport v Hatích a pražská Fashion Arena, překvapivě činí z České republiky poměrně saturovaný outletový trh ve střední Evropě. Přitom na tisíc obyvatel připadá jen 4,49 metru čtverečního outletu.
 
Řada nájemců si však uvědomuje přednosti outletů. Patří k nim především možnost zbavit se staršího zboží, aby nezabíralo prostor v klasických prodejnách a mohly se zde prodávat nové kolekce za plné ceny. I proto outlety nejčastěji využívají značky, které disponují širokou sítí prodejen.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

болденон

steroid-pharm.com

zaraz.org.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018