Nabídka nových průmyslových prostor se meziročně mírně zmenšila

Hlavní stránka / Investiční trh / Nabídka nových průmyslových prostor se meziročně mírně zmenšila

13.4.2014

Nabídka nových průmyslových prostor se meziročně mírně zmenšila PRAHA - Na konci prvního čtvrtletí letošního roku se v České republice nacházelo celkem 4, 491 milionu metrů čtverečních průmyslových a skladových ploch nejvyšší kategorie A určených na pronájem. V prvních třech měsících roku 2014 bylo dokončeno celkem 41 tisíc metrů čtverečních těchto ploch, což představuje nárůst o 26 procent v porovnání s předchozím čtvrtletím a pokles o 13 procent v porovnání s prvním čtvrtletím minulého roku. Vyplývá to z pravidelného průzkumu sdružení Industrial Research Forum.

Nejvíce nových prostor bylo dokončeno v Plzeňském kraji (35 procent nové výstavby), následoval Středočeský (29 procent) a Moravskoslezský kraj (17 procent). Přibližně 78 procent z nové nabídky skladových a průmyslových prostor bylo dokončeno se zajištěným předpronájmem. Největší dokončené projekty zahrnují halu v D+D Parku Kosmonosy s 12 tisíci metrů čtverečních, částečně podpronajatými výrobní společnosti z automobilového průmyslu, následovala hala ve VGP Parku Nýřany pro společnost Ranpak (8 100 metrů čtverečních) a Green Square Ostrava hala B pro DB Schenker (7 000 metrů čtverečních).

Nejaktivnějším developerem v prvním čtvrtletí byla společnost VGP, která dokončila celkem 15 600 metrů čtverečních nových skladových a výrobních ploch ve třech lokalitách, následovala společnost D+D s 12 tisíci metrů čtverečních dokončenými v Kosmonosech, ve Středočeském kraji.
 
Industrial Research Forum na konci prvního čtvrtletí evidoval celkem 210 tisíc metrů čtverečních skladových a průmyslových ploch ve výstavbě. Spekulativní výstavba zůstává i nadále velmi omezená, 89 procent všech ploch ve výstavbě je již předpronajato. V průběhu prvních třech měsíců letošního roku byla zahájena výstavba šesti nových projektů s celkovou plochou 55 300 metrů čtverečních. Největším projektem, který se v současné době na českém trhu staví, je budova D2 pro společnost FEI Czech Republic o velikosti 33 200 metrů čtverečních v CTParku Brno II, následuje hala DC 1 v D+D Parku Kosmonosy s 26 tisíci metrů čtverečních skladových a průmyslových ploch. Celková nová nabídka skladových a průmyslových prostor by mohla v tomto roce dosáhnout až 300 tisíc metrů čtverečních.
 
Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) zůstalo v prvním čtvrtletí stabilní a pohybuje se v České republice na úrovni 4,25 eur/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,00 až 9,00 eur/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50 a 0,65 eur/m2/měsíc.
 
Industrial Research Forum bylo založeno společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové Industrial Research Fora sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení jeho transparentnosti. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.unc-mps.com.ua

еще по теме maxformer.com
Všechna práva vyhrazena © 2018