Nájemci mají poměrně značný zájem i o starší kanceláře z 90. let

Hlavní stránka / Investiční trh / Nájemci mají poměrně značný zájem i o starší kanceláře z 90. let

21.4.2015

Nájemci mají poměrně značný zájem i o starší kanceláře z 90. let PRAHA - Strašák neobsazenosti obchází řadu administrativních objektů v Praze. Zvlášť těch starších, mezi které nájemci často řadí vedle budov realizovaných před rokem 1989 i ty s dokončením v 90. letech nebo ještě později. Navzdory tomu lze nalézt na pražském trhu kancelářských nemovitostí řadu starších projektů, které si drží vysokou obsazenost loajálními nájemci. Podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ vykazují nadprůměrnou obsazenost projekty jako City Empiria, Cube Office Center, Rosmarin, Tokovo.

Z pohledu oddělení property managementu DTZ těží tyto budovy zejména z často skvělé polohy přímo na metru nebo v dosahu jiné MHD. To je v kombinaci s nižším nájemným a zřetelnou ochotou vlastníků investovat do modernizace, počínaje pláštěm a konče technologiemi s vlivem na snižování provozních nákladů, hlavní předností těchto budov, řazených do kategorie B.
 
„V zásadě by tyto objekty šly přirovnat k vybraným „Priorům“ po celé republice. Byly postaveny většinou jako reprezentativní stavby podniků zahraničního obchodu nebo stavebních firem. Typická je pro ně výrazná architektura dominující okolí. Právě zajímavost těchto staveb, jejich nekonformnost a industriální charakter vytvářejí genia loci těchto budov, které láká specifickou skupinu nájemců,“ konstatuje Lenka Vodrážková, vedoucí oddělení property managementu v DTZ.
 
Mezi nájemci starších administrativních objektů se velmi často objevují mladé firmy, kterým z nejrůznějších důvodů nevyhovují nejmodernější projekty – výší nájmu, umístěním, uniformitou (tj. vnímají je vesměs stejně jako „kompozici skla, oceli a betonu u silnice“), vysokým počtem dalších nájemců, strohým designem nebo rigidnějším přístupem k interiérovému řešení. Majitelé starších budov jsou navíc většinou velmi flexibilní v délce nájemních kontraktů nebo potřebách expanze nájemců. Stejně jako v případě tzv. green buildings se firmy rády ztotožňují s příběhem nebo filosofií objektu. I proto v naprosté většině převažují tuzemské firmy. Ze statistik DTZ vyplývá i časté obsazení takových budov veřejnými institucemi a úřady – nejen s ohledem na nižší nájemné, ale opět často také kvůli lokalitě a výborné dopravní dostupnosti.
 
„Takto typizované kancelářské stavby samozřejmě nemají u nájemců úspěch zaručený. Ukazatelem jsou pro nás renegociace smluv, kdy spolehlivě poznáme, jak kvalitní je správa a přístup vlastníka – přejednání pak bývají velmi úspěšná a nájemci se z pečlivě udržovaných budov velmi neradi stěhují,“ dodává Pavel Domalewski, vedoucí oddělení pronájmu kanceláří v DTZ. „Mám i tu zkušenost, že vlastníci starších nemovitostí si tuto skutečnost velice dobře uvědomují a o to více se snaží ji kompenzovat vytvářením příjemného pracovního prostředí pro nájemce, různými službami v budově, a politikou „splnit nájemci pokud možno vše co mu uvidím na očích“. Výsledek se pochopitelně dostavuje, protože nájemci se pak cítí komfortněji a jsou ochotni mnohdy i tolerovat případné technické nedostatky budovy.
 
Významné procento starších kancelářských budov prošlo modernizací. Některé dokonce takovou, že jsou díky výměně vnějšího opláštění považovány za novostavby. Přesto se property management musí potýkat s technickými nedostatky poplatnými době vzniku. Patří mezi ně například parking dimenzovaný pro menší typy automobilů, starší technologie náročnější na provoz i údržbu nebo nevyhovující zázemí pro servisní organizace.
 
Jak ale dodává Lukáš Fiala, produktový specialista technické správy ve společnosti SSI, která poskytuje integrovaný facility management na desítkách podobných nemovitostí, vždy záleží na ochotě majitele objektu investovat do provozu: „Setkáváme se s objekty, jejichž kvalita technologií a efektivita provozu jsou srovnatelné s novostavbami. Velkou výhodou starších kanceláří navíc bývá, že vzduchotechnika a klimatizace nebyly projektovány na uzavřené pláště bez možnosti otevírat okna nebo dveře, jak je obvyklé v posledních letech. I to nájemcům vyhovuje a nemusí nutně znamenat vyšší provozní poplatky.“

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh   |   Tisk   |   Poslat článek známému

 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.renesans-centr.kiev.ua

http://www.best-cooler.reviews
Všechna práva vyhrazena © 2018