Počet lokalit vhodných pro výstavbu obchodních center postupně klesá

Hlavní stránka / Investiční trh / Počet lokalit vhodných pro výstavbu obchodních center postupně klesá

7.10.2014

Počet lokalit vhodných pro výstavbu obchodních center postupně klesá PRAHA - V celé České republice by do konce roku 2014 mělo být vystavěno 125 tisíc metrů čtverečních maloobchodních ploch, což představuje meziroční pokles o 35 procent. Od začátku roku 2014 bylo otevřeno již více než 60 tisíc metrů čtverečních maloobchodních ploch a dalších 25 tisíc metrů čtverečních nákupních center a 40 tisíc metrů čtverečních retail parků má být postaveno do konce roku. Vyplývá to z informací poradenské společnosti JLL.

Mezi největší projekty dokončené v první polovině roku patří Galerie Teplice společnosti Dandreet o pronajímatelné ploše 22 tisíc metrů čtverečních, Centrum Pivovar v Děčíně (17 500 m2) či OC Lužiny v Praze (16 000 m2). Projekty s očekávaným dokončením v druhé polovině roku zahrnují CTP Retail Park Brno (35 000 m2), Galerii Frýdek-Místek (14 800 m2) společnosti TK Development a Quadrio (8 500 m2) společnosti CPI.  Nové projekty byly dokončeny, anebo budou brzy otevřeny rovněž v centru Prahy.

„Na obchodní třídě byla dokončena přestavba City Palais s nájemcem Julius Meinl a rekonstrukce budovy Na Příkopě 14, které čeká na své první nájemce. Navíc by koncem roku 2014 měl být dokončen multifunkční projekt Quadrio společnosti CPI situovaný mezi ulicemi Vladislavova a Spálená, který do centra Prahy přidá dalších 8500 tisíc metrů čtverečních maloobchodních ploch. Jelikož je centrum města považováno za atraktivní maloobchodní lokalitu, je zde plánováno několik nových projektů jako např. The Cross mezi obchodními ulicemi Na Příkopě a Václavským náměstím. Aktivita developerů v centru Prahy reflektuje velký zájem maloobchodníků o pronájem prostor,“ komentuje situaci Sylvie Samadi, vedoucí oddělení maloobchodních nemovitostí JLL.
 
„Počet měst a lokalit s nízkou saturací a dobrou koupěschopností obyvatelstva, kde ještě dává smysl nějaké nákupní centrum stavět, klesá. Přesto ale ještě několik takových míst existuje. V Praze by to například mohl být Smíchov či Bubny, v Brně zase severozápadní část města,“ vysvětluje vedoucí oddělení průzkumu realitního trhu JLL, Ondřej Novotný.
 
Česká republika zůstává druhým nejvyhledávanějším trhem ve střední Evropě hned po Polsku. Zaznamenává zdravou maloobchodní poptávku, která se soustředí zejména na Prahu, její obchodní třídy a přední nákupní centra s ověřenými výsledky. „Stabilní příliv nových značek umožnil předním nákupním centrům v Praze obnovit mix nájemců a zajistit si nově příchozí značky,“ doplňuje Sylvie Samadi.
 
Poptávka po retail parcích na druhou stranu přichází zejména od zavedených obchodníků, a to především od diskontů, obchodů s potravinami, elektronikou a sportovním vybavením, hobbymarketů a drogerií. Vzhledem k tomu, že v poslední době nevstoupily na český trh žádné velké značky, se musejí majitelé retail parků spolehnout na značky, které na českém trhu působí.
 
Nájemné v nejlepších nákupních centrech v Praze zůstává na úrovni 95 €/m2/měsíc (za 100 m2 jednotku). U prvotřídních obchodních ulic v Praze je nájemné stabilní na úrovni 180 €/m2/měsíc. Úroveň poptávky v kombinaci s omezenou nabídkou by však mohla vést k nárůstu nájemného.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://kompozit.ua

заказать воду белая церковь

avtomaticheskij-poliv.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018