Průmyslový trh: V ČR se investovalo nejvíce v rámci střední Evropy

Hlavní stránka / Investiční trh / Průmyslový trh: V ČR se investovalo nejvíce v rámci střední Evropy

27.11.2014

Průmyslový trh: V ČR se investovalo nejvíce v rámci střední Evropy PRAHA - Zatímco čeští developeři průmyslových nemovitostí investovali svoji energii letos hlavně do nákupu a prodeje svých portfolií, polští developeři se zaměřili převážně na výstavbu nových ploch. Česká republika tak má největší podíl na letošních investicích do průmyslových nemovitostí ve střední Evropě (v období leden až září 2014). Podle údajů poradenské společnosti Cushman & Wakefield se u nás prodaly průmyslové areály v celkové hodnotě 690 milionů euro, v rámci celé střední Evropy to bylo 1,27 miliardy euro.

„Ve výstavbě průmyslových hal se středoevropský trh jako celek odrazil ode dna rychleji než trh český. Nová výstavba se v regionu oproti loňsku zdvojnásobila, u nás se zvýšila o dvacet procent (mluvíme o období leden-září). Haly se stavěly především díky silné poptávce po pronájmech. Roste spotřebitelský trh, internetoví prodejci expandují, ekonomika se celkově zvedá – tyto faktory stojí za současným oživením,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.
 
Nájemné pokleslo o třetinu
 
„Podíváme-li se na výši nájemného před patnácti lety, kdy se trh průmyslových nemovitostí u nás začal rozvíjet, a dnes, je zřejmý pokles o třetinu. Ceny šly přitom plynule dolů v prvních deseti letech. Od roku 2009 šlo nájemné dolů jen o několik procent. Ukazuje to na vyspělost místního trhu. Pro příští rok očekáváme, že se ceny udrží stabilní – samozřejmě v závislosti na konkrétní lokalitě,“ říká Ferdinand Hlobil. Developeři si mohli v uplynulých několika letech dovolit mírně snižovat cenu, protože stavěli ve velkém a dosahovali tak na množstevní slevy. Zajímavým aspektem je sledovat průměrnou velikost největších transakcí. Ta se dlouhodobě zvětšuje. Při pronájmu velké plochy si pak nájemci pochopitelně vyjednají lepší podmínky. Propad nájemného v desítkách procent není v nejbližší době pravděpodobný.
 
 
Graf 1: Vývoj nájemného v ČR v letech 1999-2014 (moderní průmyslové nemovitosti)
 
Zdroj: Cushman & Wakefield, 2014
 
 
Příští rok se budou stavět další parky
 
 „Průmyslový trh se vyvíjí v tříletých cyklech – zhruba tři roky developeři budují svá portfolia a pak je ve větším prodávají. Ukázalo se to v uplynulých osmi letech, kdy roky 2008, 2011 a 2014 byly investičně výrazně silnější, než ostatní léta. Očekáváme proto, že příští rok budou developeři směřovat svůj čas a energii opět především do budování nových parků,“ uvádí Ferdinand Hlobil. „Víceméně jediná transakce, která může trhem v příštích měsících silně zahýbat, je případný prodej portfolia CTP,“ dodává Hlobil. Podíl volných ploch se dlouhodobě pohybuje pod deseti procenty, momentálně činí 6,3 procenta. Podle očekávání Cushman & Wakefield by se tento ukazatel měl udržet stabilní. Výstavba nových parků pokračuje a plynule pokrývá silnou poptávku. Spekulativní výstavba je poměrně nízká a žádný boom v tomto směru nečeká.
 
Graf 2: Investice do průmyslových nemovitostí v ČR v letech 2008-2014 
 

Zdroj: Cushman & Wakefield, 2014

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://avrora-trans.com

https://topobzor.info

www.www.viagra-on.com
Všechna práva vyhrazena © 2018