Veletrh MIPIM 2016: Střední Evropa včetně ČR zůstává pro investory nadále atraktivním regionem

Hlavní stránka / Investiční trh / Veletrh MIPIM 2016: Střední Evropa včetně ČR zůstává pro investory nadále atraktivním regionem

17.4.2016

Veletrh MIPIM 2016: Střední Evropa včetně ČR zůstává pro investory nadále atraktivním regionem V polovině března přivítal Festivalový palác ve francouzském letovisku Cannes největší evropskou přehlídku nemovitostí a investičních příležitostí – veletrh MIPIM. Ústředním tématem letošního ročníku se stalo bydlení jako reakce na aktuální vývoj, kdy miliony obyvatel planety směřují z venkova do městských konurbací. Podle realitních odborníků region střední a východní Evropy zůstane i letos v hledáčku světových investorů – a o České republice to platí obzvlášť.

Investování v České republice může být v blízké budoucnosti pro investory atraktivní i díky tomu, že celková výkonnost regionu střední a východní Evropy vloni předčila prognózy. Podle realitní poradenské společnosti CBRE investice v zemích CEE (s výjimkou Ruska) v roce 2015 dosáhly 9,9 miliardy eur a vzrostly tak v porovnání s rokem 2014 o 25 procent. Investice v ČR v porovnání s rokem  2014 vzrostly o 40 procent a dosáhly investičního objemu 2,842 miliardy eur. Také výhled na letošní rok je i přes predikce mírného poklesu podle CBRE pozitivní; investice do komerčních nemovitostí se odhadují na zhruba dvě miliardy eur. Rostoucí důvěru v domácí ekonomiku potvrzuje rovněž únorový průzkum českých expertů sdružených v Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), kdy 75 procent dotázaných považuje tuzemskou ekonomiku za nejvýznamnější pozitivní faktor rozvoje (růst HDP ČR za celý rok 2015 činil 4,3 procenta, což je nejvyšší zvýšení za posledních osm let).
 
Struktura investic do realitního sektoru se však mění. Podle společnosti Cushman&Wakefield hýbe trhem stále více e-commerce. Internetové nakupování může mít ve střední Evropě větší význam pro rozvoj průmyslových nemovitostí než automobilový průmysl, který byl motorem tohoto trhu posledních 20 let. Ve střední Evropě je nyní k pronájmu téměř 20 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, vloni bylo postaveno přes 1,5 milionu metrů čtverečních nových hal. Je to právě trh průmyslových a skladových nemovitostí, kde dle únorového průzkumu ARTN očekávají realitní odborníci nejvyšší nárůst nových projektů (83 procent dotazovaných).
 
MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí 23 500 akreditovaných účastníků z 89 zemí. Z České republiky přijelo do Cannes více než 50 společností včetně významných nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Pro města a regiony je MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize a v podmínkách stále většího konkurenčního boje mezi metropolemi a celými regiony také přilákat investory, jichž přijelo do Cannes na 4 800. Veletrhu se tradičně účastní všechny významné evropské metropole. Vedle Ostravy měla na veletrhu svůj stánek také Praha.
 
Také letos je veletrh MIPIM ukazatelem globálních trendů. Světový realitní trh se mění, protože musí reagovat na globální ekonomické, demografické, klimatické i regulativní změny. Jedno z klíčových diskusních fór na veletrhu se proto týkalo dopadů poslední konference OSN o ochraně klimatu (COP 21) na investice na realitním trhu. Odborníci v čele s Terri Willsovou, ředitelkou Světové rady pro šetrné budovy, a Josefinou Lindblomovou, která je zodpovědná za tuto problematiku v Evropské komisi, debatovali mj. o tom, co musí sektor komerčních realit udělat, aby vyhověl novým regulativům ze strany jednotlivých států i Evropské unie. Ústředním tématem MIPIMu bylo letos téma bydlení jako reakce na aktuální vývoj, kdy miliony obyvatel planety směřují z venkova do městských konurbací.
 
Podle analýzy OSN se do roku 2050 zdvojnásobí počet obyvatel, žijících ve městech, ze současných tří miliard na šest miliard. To bude klást na velká města budoucnosti obrovské nároky, například pokud jde o strategie investování, architekturu či stavební technologie. Tomuto ústřednímu tématu bylo z různých úhlů pohledu věnováno několik konferencí a řada panelových diskusí, kde odborníci diskutovali o bydlení a jeho regionálních specifikách (např. pronájem vs. koupě, rodinné domy vs. byty, bydlení v centrech měst vs. na jejích okrajích apod.). Problematiky bydlení se týkal i tradiční summit primátorů světových měst ve středu 16. března, kde o „chytrých městech“ diskutovalo na 80 hostů. V neposlední řadě se mluvilo o inovacích: letos např. o dronech, které nacházejí využití i ve světě realit (filmování a fotografování pozemků pro výstavbu a její průběh, dozor na stavbě apod.). Své speciální workshopy měly jednotlivé segmenty realitního trhu: kromě bydlení byla řeč i o maloobchodních a kancelářských nemovitostech, hotelích, průmyslových a logistických nemovitostech a o projektech pro zdravotní péči, které se dostávají do centra zájmu v souvislosti se stárnutím světové populace.
 
Vyvrcholením veletrhu se jako každoročně stalo vyhlášení MIPIM Awards, nejlepších staveb světa uplynulého roku. Tyto prestižní ceny byly letos u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v 11 kategoriích: Administrativní centra, Rekonstruované budovy, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Hotely a turistické rezorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Nemocnice a další projekty zdravotní péče, Zelené budovy, Městské projekty regenerace, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 100 000 m2 plochy). Po několika letech bez české účasti ve finále se letos na shortlist nejlepších projektů dostalo laserové centrum ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanech u Prahy, které se ucházelo o vítězství v kategorii Průmyslové a logistické nemovitosti – a svou nominaci dokonce proměnilo ve vítězství.
 
PŘEHLED VÍTĚZŮ MIPIM AWARDS:
 
Administrativní centra - #CLOUD.PARIS, Paříž, Francie
Rekonstruované budovy - PAPILLON, Düsseldorf, Německo
Rezidenční projekty - KATSCHA, Norrköping, Švédsko
Obchodní centra - LES DOCKS VILLAGE, Marseille, Francie
Hotely a turistické rezorty - JW MARRIOTT VENICE RESORT & SPA, Benátky, Itálie
Průmyslové a logistické nemovitosti - LASEROVÉ CENTRUM ELI, Dolní Břežany, Česká republika
Nemocnice a další projekty zdravotní péče - ELISABETH UNIVERSITY HOSPITAL & ROYAL HOSPITAL FOR CHILDREN, Glasgow, Skotsko
Zelené budovy - TREURENBERG, Brusel, Belgie
Městské projekty regenerace - CROSSRAIL PLACE, Londýn, Velká Británie
Projekty budoucnosti - PARADIS EXPRESS, Liège, Belgie
Projekty budoucnosti velkého rozsahu - DUO PARIS, Paříž, Francie 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.sellmax.com.ua

http://www.babyforyou.org

http://www.best-cooler.reviews/
Všechna práva vyhrazena © 2018