Výstavba pražských kanceláří je v plném proudu, na dokončené projekty se čeká

Hlavní stránka / Investiční trh / Výstavba pražských kanceláří je v plném proudu, na dokončené projekty se čeká

4.5.2017

Výstavba pražských kanceláří je v plném proudu, na dokončené projekty se čeká V Praze je aktuálně ve výstavbě 343 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, z čehož 144 tisíc metrů čtverečních má být dokončeno již tento rok. Jedná se o nejsilnější výstavbu od roku 2014. První kvartál však výrazný přírůstek nových kanceláří, který se očekává po historicky nejslabším roce 2016, neodstartoval. Dokončení převážné většiny nových prostor připadne až na druhou polovinu tohoto roku.

Kancelářský trh doručil v prvním čtvrtletí pouze jednu dokončenou kancelářskou budovu - projekt DOCK IN TWO o výměře 6900 metrů čtverečních, která je víc než z poloviny pronajatá. V důsledku malého objemu nových kancelářských prostor klesla neobsazenost pod úroveň 10 procent na 9,4 procenta, což je nejnižší neobsazenost od roku 2008. Větší firmy jsou proto ochotny si pronajímat prostory ještě před jejich dokončením. Z celkového objemu výstavby je již více než 25 procent pronajatých, o dalších 25 procent se vedou intenzivní jednání.

Hrubá realizovaná poptávka včetně prodloužených nájemních smluv dosáhla v prvním čtvrtletí 90 100 metrů čtverečních. Největší objem pronájmů se uskutečnil v Praze 4 (35 %), v Praze 5 (16 %) a v Praze 8 (15 %). Již tradičně se na pronájmech nejvíce podílely IT firmy (17%), které byly následovány poradenskými společnostmi (16%).  „První kvartál roku 2017 zaznamenal pokles realizovaných transakcí jak v meziročním srovnání, tak v porovnání s předchozím kvartálem.  Poptávka je sice stále aktivní, není však v takovém rozsahu jako v nadprůměrných letech 2015 a 2016; trh momentálně nabízí málo nových volných prostor, neobsazenost klesá a očekáváme, že v dalším kvartálu ještě klesat bude,“ říká Radka Novak, partnerka a vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor ve společnosti Cushman & Wakefield.
 
 
Nejintenzivnější developerskou aktivitu od roku 2014 zažívá centrum Prahy. Vzhledem k značnému počtu projektů, jež zahájení stavby teprve čeká, lze předpokládat, že podíl výstavby v pražském centru ještě výrazně poroste. Mezi objekty, které oživí centrum v příštích čtyřech až pěti letech, patří projekt Vinohradská společnosti HB Reavis, projekt Penty v okolí Masarykova nádraží, projekt Savarin či Květinový dům společnosti Flow East. Postupné dokončování těchto projektů zastaví růst nájemného v centru Prahy, který jsme zaznamenali v loňském roce i začátkem tohoto roku.
 
Radlice se stávají nejrychleji rostoucí administrativní čtvrtí v Praze. Na Praze 5, která má největší podíl na výstavbě, je v současnosti rozestavěno 109 tisíc metrů čtverečních. Téměř 65 procent připadá na Radlice. Mezi největší projekty patří druhá fáze sídla ČSOB a rozšiřování projektu Waltrovka o budovy Mechanica a Dynamica. „Praha 5 se stává populárnější i mezi nájemci. Opět tedy platí pravidlo „Nabídka generuje poptávku“, doplňuje Radka Novak. V těsném závěsu Prahy 5 se nachází tradičně silné administrativní lokality Praha 4 a Praha 8.
 
V prvním kvartálu se na trhu s kancelářemi proinvestovalo 252 milionů eur, což je oproti stejnému čtvrtletí minulého roku nárůst o 60 procent. Mezi nejvýznamnější transakce patří Futurama (1. fáze), budova Komerční banky na Příkopě 33, Telekomunikační centrála na Žižkově a Smíchov Gate. V roce 2016 byly kanceláře nejčastějším cílem investorů. Přesto, že je v prvním kvartálu letošního roku výrazně předčil maloobchod, který činil 78 procent z celkového objemu investic, dá se očekávat, že kanceláře znovu posílí. „Skutečnost, že se většina maloobchodních center už zobchodovala do rukou dlouhodobých investorů, povede v dalších letech k posílení ostatních segmentů, a to zejména kanceláří,“ říká Alexander Rafajlovič, partner v investičním týmu Cushman & Wakefield. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

читайте здесь

также читайте unc-mps.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018