Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitosti

Hlavní stránka / Legislativa / Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitosti

18.1.2018

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitosti Pokud jste si v minulém roce pořídili dům, byt či jinou nemovitost, musíte nejpozději do 31. ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká i těch, kteří na již přiznané nemovitosti provedli výrazné zásahy jako například nástavbu, přístavbu či částečnou likvidaci. To samé platí také při změně velikosti pozemku.

„Předmětem zdanění jsou také garáže, chaty i například rybníky,“ říká Jana Janoušková, daňová specialistka KODAP. „V případě, kdy jste nemovitost darovali či prodali a už jiné nemovitosti u příslušného Finančního úřadu nemáte, stačí písemnou formou ohlásit změnu ve vlastnictví nemovitosti,“ dodává.

Nejzazší termín pro podání daňového přiznání je středa 31. ledna, ovšem pokuta v podobě 0,05 procenta za každý den prodlení nabíhá až od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty, tedy počínaje 8. únorem. Pokuta se nepředepíše, pokud částka nepřekročí 200 korun, zároveň nemůže být větší než pět procent stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun).
 
Již několikátým rokem si mohou poplatníci vybrat, zda přiznání podají v papírové či elektronické podobě. Přiznání lze podat také prostřednictvím Daňového portálu, kde je k dispozici interaktivní formulář, který sám provádí výpočty i kontrolu. Pokud chce poplatník využít elektronického podání a nedisponuje datovou schránkou ani elektronickým podpisem, musí do pěti dnů od podání doručit na příslušný finanční úřad vygenerovaný e-tiskopis, opatřený vlastnoručním podpisem. “Pokud majitel datové schránky podá daňové přiznání v listinné formě - ač ho má podávat elektronicky - bude mu uložena jednorázová pokuta ve výši 2000 korun, nicméně daňové přiznání bude platné a finanční úřad nebude zasílat výzvu k opravě,“ vysvětluje Jana Janoušková.
 
Během dubna a května bude finanční správa rozesílat daňové složenky. „Majitelé datových schránek - a to jak právnické, tak nově také fyzické osoby - dostanou informace pro placení daně do svých datových schránek a složenka jim už nebude zasílána. Složenku nedostanou ani ti, kteří jsou přihlášeni k zasílání informace pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail nebo platí daň prostřednictvím SIPO,“ upozorňuje Daniel Kotula z realitní kanceláře RE/MAX City.
 
Pro většinu poplatníků platí, že musí daň uhradit nejpozději do čtvrtka 31. května. V případě, že výše daně překročí hranici 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek. První je nutné uhradit v avizovaném termínu, druhou pak do pátku 30. listopadu. Pro zemědělce či chovatele ryb je pak při dani vyšší než 5000 korun prvním termínem 31. srpna a druhý termín se nemění. „Pokud je vypočtená daň nižší než 30 korun, není nutné ji hradit,“ dodává Daniel Kotula. Povinnost podat přiznání však v takovém případě zůstává. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://artma.net.ua

кломид

подробнее
Všechna práva vyhrazena © 2018