Kontrolní hlášení zdraží účetní služby

Hlavní stránka / Legislativa / Kontrolní hlášení zdraží účetní služby

11.1.2016

Kontrolní hlášení zdraží účetní služby Od 1. ledna vstoupila v platnost povinnost podávat takzvané kontrolní hlášení, přesto o ní stále velké množství společností a podnikatelů moc neví. Jak se na kontrolní hlášení připravit, kdo je zodpovědný v případě chyb či nedostatků a jak se zkomplikuje práce účetních?

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou platící DPH či majitel malé firmy, která si řeší účetnictví „po svém“, je nutné se na novou povinnost náležitě připravit. Povinnost podávat kontrolní hlášení platí od 1. ledna 2016, poprvé jej budete podávat spolu s daňovým přiznáním, tedy nejdříve 25. února 2016. V případě fyzických osob, které mají čtvrtletní zdaňovací období, budou hlášení podávána jednou za čtvrt roku od 25. dubna 2016. V první řadě je důležité si u dodavatele účetního programu ověřit, že s kontrolním hlášením pracuje a že umožní funkčnost otestovat s dostatečným časovým předstihem. Ještě před ostrým provozem lze využít také testovací prostředí na portálu Finanční správy.

Vysoké pokuty a ručení za chyby
 
Vzhledem k velice přísným a vysokým sankcím je na místě řešit otázku zodpovědnosti za případné chyby. Pokud se o účetnictví stará podnikatel sám, zodpovídá si také za včasné a správné podání kontrolního hlášení. Jiná situace ale nastává v případě, že firma spolupracuje s účetní společností. „Zákonnou odpovědnost za nepodání kontrolního hlášení či podání s nedostatky vůči správci daně nese vždy plátce DPH. Záleží pak na smluvním ujednání mezi klientem a poradenskou firmou, v jakém rozsahu odpovědnost zpracovatel kontrolního hlášení přebírá. Případné pokuty, penále a jiné škody tedy musí poradenská firma uhradit, pokud za jejich vznik nese smluvní odpovědnost,“ vysvětluje Josef Pomrhonc, daňový poradce ze společnosti KODAP. Pokud firma spolupracuje s externí účetní společností, je tak důležité si smluvně definovat zodpovědnost za případné chyby v kontrolním hlášení a kdo ponese náklady na práci s jejich odstraněním.
 
Desítky tisíc korun nákladů za přípravu
 
Jednou z nejvíce kritizovaných věcí týkající se elektronické evidence tržeb (EET) byly vysoké náklady spojené s jejím zaváděním. V případě kontrolního hlášení to může být bohužel dost podobné. „U velkých firem jsou nákladné především úpravy účetní programu tak, aby poskytl požadovaný výstup pro kontrolní hlášení. Může jít řádově i o desítky tisíc korun podle velikosti a způsobu organizace  firmy,“ pokračuje Josef Pomrhonc. V případě menších firem sice nepůjde o větší jednorázové náklady, ale budou nezbytná proškolení pracovníků a organizační změny.  V souvislosti s kontrolním hlášením vzroste i trvalá pracnost pořizování dat. Tam, kde je doposud pořizováno minimum údajů z daňových dokladů do účetnictví, může pracnost vzrůst až o čtvrtinu.
 
Účetní firmy chystají zdražení
 
Další nárůst práce se dá očekávat v situacích, kdy automatický systém Finanční správy zašle výzvu k vysvětlení nebo opravě kontrolního hlášení se lhůtou 5 dnů. Je pravděpodobné, že ve většině případů půjde o banální požadavky, pod hrozbou pokut se tak budou řešit marginální chyby a nesrovnalosti, které vyplývají z komplikovanosti systému DPH, a nebude tomu často možné zabránit. Je tak nutné se připravit na to, že kontrolní hlášení zdraží i účetnictví zpracované externím dodavatelem. Většina účetních firem nyní vyčísluje zvýšení pracnosti a rizik a nezbude jim, než za tuto novou práci předložit účet svým klientům.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.gazon.net.ua

подробнее www.fashioncarpet.com.ua

13.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018