Letos se musí oznamovat i od daně osvobozené příjmy

Hlavní stránka / Legislativa / Letos se musí oznamovat i od daně osvobozené příjmy

2.3.2016

Letos se musí oznamovat i od daně osvobozené příjmy Každý, kdo za rok 2015 získal příjem osvobozený od daně z příjmů větší než pět milionů korun, musí nově oznámit tuto skutečnost správci daně, tedy finančnímu úřadu. Musí tak učinit do termínu pro podání daňového přiznání, tedy do 1. dubna, respektive do 1. července. Pokuta za nesplnění nové povinnosti může dosáhnout až 15 procent z příjmu. Informovala o tom Jana Skálová, partnerka advokátní kanceláře TPA Horwath

Fyzické osoby mají nově povinnost oznámit příjmy osvobozené od daně finančnímu úřadu, správněji správci daně. Je tomu tak v případě, že za rok 2015 přesáhly tyto příjmy u jednotlivé fyzické osoby pět milionů korun. Osvobozené příjmy přesahující pět milionů korun může fyzická osoba získat například:
 
•             prodejem rodinného domu nebo bytu, ve kterém osoba bydlela alespoň dva roky nebo jej měla v držení alespoň 5 let,
•             dědictvím,
•             darem od příbuzného v linii přímé i vedlejší,
•             prodejem akcií, které držela minimálně tři roky,
•             prodejem podílu na společnosti s ručením omezením po uplynutí doby držby podílu pět let.
 
Do konce roku 2014 tomu tak nebylo a osvobozené příjmy se nevykazovaly a neuváděly do daňového přiznání. Nově je nutno tyto příjmy oznámit do termínu pro podání daňového přiznání, tedy do 1. dubna 2016, a to i v případě, že daňové přiznání není podáváno. Pokud fyzická osoba využívá pro sestavení a podání daňového přiznání daňového poradce, je lhůta pro dodání oznámení 1. července 2016.
 
V oznámení správci daně je nutno uvést jakého osvobozeného příjmu bylo dosaženo, jeho výše a okamžik vzniku příjmu. Není třeba vyplňovat speciální formulář, oznámení je možné provést například dopisem, obsahujícím všechny výše uvedené údaje a samozřejmě údaje o identifikaci fyzické osoby.
 
„Pokuty za neoznámení osvobozeného příjmu jsou poměrně drastické,“ upozorňuje Jana Skálová. „Pokud fyzická osoba oznámí osvobozený příjem bez výzvy správce daně, ale opožděně, je sankce ve výši 0,1 procenta z příjmu.  Pokuta ve výši 10 procent neoznámené příjmu bude udělena, pokud poplatník splní svou povinnost až na výzvu správce daně.  Nejvyšší pokuta 15 procent, tedy minimálně 750 000 Kč je pak zákonem stanovena pro případ, že tak poplatník neučiní ani na výzvu správce daně,“ dodává.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://gazon.net.ua

www.velotime.com.ua/category/elektro-velosipedy/

Наш популярный блог , он рассказывает про Seo статьи https://seotexts.com/seo-stati/
Všechna práva vyhrazena © 2018