Návrat předkupního práva může ztížit prodej bytu

Hlavní stránka / Legislativa / Návrat předkupního práva může ztížit prodej bytu

22.1.2018

Návrat předkupního práva může ztížit prodej bytu Chcete prodat byt s garážovým stáním? Od ledna letošního roku je třeba dát si pozor na nové povinnosti. Dost možná totiž budete muset garážové stání přednostně nabídnout k prodeji všem ostatním majitelům bytů z vašeho domu. To může ztížit prodej nemovitosti i srazit prodejní cenu.

Od 1. ledna 2018 se do občanského zákoníku vrací předkupní právo ke spoluvlastnickým podílům na nemovitých věcech. Největší problém současné podoby zákona může nastat u prodeje bytu s garážovým stáním. Záleží totiž na tom, jak je garáž či případně sklep zapsán na katastru nemovitostí. Pokud je vyčleněna samostatná jednotka, pak není důvod k obavám. Jenže v praxi je odhadem 90 procent nových developerských projektů prodáváno tak, že se parkovací místo či sklep určí podílem na společných prostorách domu. Tím se sice výrazně ulehčí administrativa developerovi, ale od letošního roku také zásadně zkomplikuje prodej takové nemovitosti.
 
Jak to vypadá v praxi? Majitel bytu chce prodat svoji nemovitost včetně parkovacího stání. V rámci prodejní ceny bude stanovena částka za byt a částka za parkovací místo, potažmo sklep. Teprve až v momentě, kdy se najde zájemce, který je ochoten zaplatit domluvenou částku, budou muset být kontaktováni všichni majitelé bytů, kterým bude nabídnut odkup parkovacího stání za stejnou částku jako zájemci. Pokud nikdo nebude reagovat v rámci zákonné lhůty, pak teprve může dojít k samotnému prodeji. Pokud by se ale při prodeji pokusil majitel ostatní obejít, hrozí, že se ostatní majitelé mohou domáhat svých práv na novém majiteli. Zákon totiž přímo zmiňuje, že při porušení předkupního práva se může spoluvlastník nemovitosti, jehož předkupní právo bylo porušeno, domáhat na nabyvateli spoluvlastnického podílu, aby mu tento podíl nabídl ke koupi za stejných podmínek, za jakých jej nabyl od původního spoluvlastníka.
 
Tato situace bude znamenat nejen obrovskou byrokratickou, ale také finanční zátěž. „Od každého spoluvlastníka garážových prostor bude majitel při prodeji potřebovat písemnou odpověď. Ve větších domech či developerských projektech může jít o desítky až stovky majitelů. Těm musí být doručena nabídka podílu ke koupi,“ popisuje realitní makléř RE/MAX Alfa Jan Zachystal. Existuje ovšem také riziko, že si váš soused spočítá, že se mu vyplatí ke svému parkovacímu stání přikoupit ještě jedno. Pokud tedy někdo ze sousedů předkupní právo uplatní, logicky tím klesne cena prodávaného bytu v řádech desítek až stovek tisíc korun.
 
Jedinou výjimkou je převod nemovitosti/podílu na osobu blízkou. Ta je definována v §22 občanského zákoníku. Zákonné předkupní právo se vztahuje také na bezúplatné převody spoluvlastnických podílů. Spoluvlastníci tedy v této situaci mají možnost vykoupit podíl na nemovité věci za obvyklou cenu, i když majitel chtěl uplatnit převod na jinou osobu a to bezúplatně.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://gazon.net.ua

Вывоз мусора http://exstraeconom.kiev.ua
artma.net.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018