Některé majitele bytů v nových rodinných domech čeká dodatečné zdanění

Hlavní stránka / Legislativa / Některé majitele bytů v nových rodinných domech čeká dodatečné zdanění

24.4.2017

Některé majitele bytů v nových rodinných domech čeká dodatečné zdanění Pokud jsou nové rodinné domy rozděleny na bytové jednotky, osvobození prvního převodu těchto bytů od daně z nabytí nemovitých věcí se jich netýká. Vyplývá to z informace, kterou na svých stránkách uveřejnila Finanční správa. Jejich majitelé tak budou daň z nabytí nemovitosti muset uhradit, v případě dříve uplatněného osvobození pak i včetně úroků z prodlení. To často znamená částky v řádu statisíců.

Daň za současného právního stavu prominout nelze. Jedinou úlevou může být v některých případech prominutí úroků z prodlení, a to především ze sociálních nebo ekonomických důvodů. „Jejich naplnění musí být prokázáno a je upraveno v pokynu Finanční správy. Při posuzování odůvodněného prominutí se vychází z ročního příjmu za předchozí zdaňovací období a porovnává se s dvanáctinásobkem minimální mzdy,“ vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně KODAP.

Přesné množství rodinných domů s rozdělenými bytovými jednotkami, postavených v roce 2016, z katastru nemovitostí nevyplývá. Podle odhadů Finanční správy jich jsou řádově desítky, maximálně sta. „Jádro problému tkví v tom, že při uzavírání kupní ceny mnohdy nebyla zohledněna a do ceny zakalkulována povinnost úhrady daně z nabytí bytové jednotky. Další aspekt je ten, že i správce daně přiznává, že ze strany pracovníků finančních úřadů byly v minulosti v některých případech poskytovány nesprávné informace ohledně osvobození a v jejich konečném důsledku nyní může dojít k vyměření úroků z prodlení. A to dotyční mohou považovat oprávněně za nespravedlivé,“ dodává Jana Melicharová z KODAP.
 
Tuto praxi potvrzuje také Daniel Kotula z realitní kanceláře RE/MAX Center, podle kterého je hlavním problémem především fakt, že valná část vlastníků bytů v rodinných domech o dani z nabytí nemovitosti neměla žádné informace. Žili v přesvědčení, že si kupují nový byt, který je od daně osvobozen. Tato výjimka je a vždy v minulosti byla uzákoněna jen pouze pro byty v bytových domech. Pro malé developery bylo zase výhodné postavit „rodinný dům" a ten následně rozdělit na bytové jednotky, které se daleko výhodněji prodávaly. Vliv měl také přechod povinnosti uhradit daň z prodávajícího na kupujícího.
 
Generální finanční ředitelství nyní doporučuje všem majitelům bytů v nových rodinných domech, kteří již podali daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a uplatnili si osvobození od daně, aby „sami podali na svých místně příslušných finančních úřadech dodatečná daňová přiznání, ve kterých vyčíslí daň nebo zálohu, bez uplatnění shora uvedeného osvobození a zároveň tuto vypočtenou daň či zálohu uhradili“. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Large soft play equipment there
здесь velotime.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018