Nový zákon o VZ: Firmy bez certifikátu ISO mají od října nižší šance na úspěch v tendrech

Hlavní stránka / Legislativa / Nový zákon o VZ: Firmy bez certifikátu ISO mají od října nižší šance na úspěch v tendrech

17.9.2016

Nový zákon o VZ: Firmy bez certifikátu ISO mají od října nižší šance na úspěch v tendrech Firmy bez certifikátů ISO mohou mít snížené šance na úspěch ve v tendrech. Na začátku října 2016 vstoupí v účinnost nový zákon o veřejných zakázkách a přidružená legislativa, která zpřísňuje požadavky kladené na uchazeče v rámci tendrů.

„Zadavatel nebude muset hodnotit nabídky jen optikou nejnižší ceny. Nově má za povinnost sledovat také například dopady na životní prostředí spojené s předmětem zakázky a k tomu stanovit příslušná kritéria dle ISO. Současně může po dodavatelích zakázky požadovat popis, jak budou tato kritéria naplňovat v praxi,“ shrnuje Jakub Kejval, generální ředitel inspekční a certifikační společnosti Bureu Veritas.
 
„Vedle menších firem se na nás začínají obracet i některé velké společnosti a řetězce s tím, že po nich jejich klient požaduje certifikát ISO a že se bez něj nemohou účastnit výběrového řízení. Účastníci tendrů musí například prokázat, jak udržují systematicky jakost svých produktů, jak řídí kvalitu u svých dodavatelů, bezpečnost práce, že řeší limity skleníkových plynů nebo znečišťujících látek podle norem nebo že nakládají zodpovědně s odpady,“ vyjmenovává generální ředitel Bureau Veritas Jakub Kejval.
 
„Naopak u státních firem a veřejné správy lze očekávat, že z důvodu opatrnosti budou preferovat stanovení certifikátů ISO jako hodnotících kritérií kvality u nadlimitních zakázek, tj. u zakázek, kdy předpokládaná hodnota přesáhne 5,7 milionů korun u dodávek zboží a služeb, respektive 142,6 milionů korun u stavebních prací,“ dodal.
 
Které certifikace ISO budou zadavatelé veřejných zakázek nejčastěji požadovat:
 
• V oblasti kvality to bude jednoznačně ISO 9001 (systém managementu kvality), případně některé oborové normy (jako je např. ISO/TS 16949 v automobilovém průmyslu);
• V oblasti životního prostředí to bude ISO 14001 (systém environmentálního managementu);
 
• Pro sociální aspekty budou vyžadovat OHSAS 18001 (systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) či SA 8001 (systém sociální odpovědnosti).

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

best insulated cooler
Všechna práva vyhrazena © 2018