SVJ a bytová družstva musí do konce roku 2016 upravit své stanovy

Hlavní stránka / Legislativa / SVJ a bytová družstva musí do konce roku 2016 upravit své stanovy

15.9.2015

SVJ a bytová družstva musí do konce roku 2016 upravit své stanovy PRAHA - Do konce roku 2016 musí upravit své stanovy a doručit je příslušnému obchodnímu rejstříku většina SVJ. O něco dříve, a to do konce roku 2015, je musí změnit ta SVJ, jejichž název neobsahuje slovo „společenství vlastníků“, ale pouze „společenství“. Dříve byly při tvorbě stanov společenství nápomocny vzorové stanovy vydané nařízením vlády. Nová právní úprava však již nic takového neposkytuje, a to přináší těžkou hlavu nejednomu společenství.

Na druhou stranu jde toto opatření brát jako příležitost přizpůsobit nové stanovy činnosti konkrétnímu SVJ. Nový zákon totiž umožňuje autonomní postup a tak mohou SVJ stanovy kreativně přizpůsobit své dlouhodobé praxi. „Jelikož jde o poměrně složitý proces, rozhodli jsme se SVJ vyjít vstříc a připravili jsme pro ně nový balíček služeb zaměřených na změnu stanov či přímo k založení společenství vlastníků. Tuto službu lze také využít při přerodu bytového družstva ve společenství vlastníků jednotek,“ vysvětluje advokát z webu www.dostupnyadvokat.cz Ondřej Preuss novou službu a dodává: „Těchto služeb mohou samozřejmě využít i bytová družstva, z nichž mnoho ještě změny neprovedlo, ač to zákon požadoval do konce června 2014.“

Změny potkají i členy výboru
 
Občanský zákoník například ukládá, že SVJ musí ve stanovách upravit název, který musí obsahovat sousloví „společenství vlastníků“, určit sídlo a upřesnit práva a povinnosti členů výboru. Orgánů společenství se přitom dotknou ještě větší změny. „SVJ si mohou vybrat, zda budou mít v čele jako doposud tříčlenný výbor, či jen předsedu jako jednotlivce. Nově u výboru musí být přesně stanoveno, kolik má členů. Dříve obvyklá formulace stanov, že výbor je alespoň tříčlenný, je nepřípustná, obdobně jako u obchodních společností. SVJ však může libovolně stanovit, kolik členů výbor bude mít a na jak dlouhou dobu budou voleni. Nemělo by to však být např. padesát let, tím by se princip volených orgánů zcela popřel,“ upřesňuje Ondřej Preuss. Obdobnou problematiku musí často řešit i bytová družstva.
 
Nové bude i hlasování a tvorba rozpočtu
 
Většina SVJ má stále ve stanovách původní požadavky na minimum usnášeníschopných členů SVJ. V praxi se však mnohdy část členů SVJ jednání vůbec neúčastní a tím vlastně celou schůzi zablokují. „Našim klientů často doporučujeme snížit většinu usnášeníschopných vždy na minimální zákonnou úroveň“, radí Ondřej Preuss. Bytová družstva v této souvislosti čelí zejména přísné podmínce zákona, který ke schválení nových upravených stanov podle převládajícího výkladu vyžaduje souhlas všech členů družstva. „Pokud by nějaký hlas chyběl, mohly by být stanovy i navazující kroky zpochybněny, a proto klientům je potřeba všechny členy k hlasování přimět,“ varuje Ondřej Preuss. Nové stanovy musí také obsahovat pravidla správy a užívání domu a pravidla pro tvorbu rozpočtu. V této oblasti mohou např. odchylně od zákona upravit spravedlivěji vyúčtování služeb třeba podle počtu osob či velikosti bytu či jiných kritérií (např. vlastník jednotky v přízemí nebude platit náklady na výtah).
 
Neupravené stanovy – sankce až 100 tisíc korun
 
Povinnost upravit stanovy platí pro všechny SVJ i bytová družstva. Pokud se do změn nepustí, vystavují se riziku vysokých pokut. „Soud takové společenství vlastníků nebo bytové družstvo může vyzvat ke konání pod pokutou 100 tisíc korun. V krajním případě by hrozilo i úřední zrušení a tím zablokování jakýchkoliv převodů bytů v domě apod. Tato sankce je však spíše nepravděpodobná,“ varuje Ondřej Preuss.
 
Změny v obchodním rejstříku
 
Web dostupnyadvokat.cz připravil i zvláštní administrativní balíček čistě pro změnu údajů v obchodním rejstříku. Může se jednat např. o výměnu člena výboru či zpřesnění adresy. V rámci balíčku připraví i veškeré nutné podklady a pomůže také s návrhem na soud. „Obchodní rejstřík je často nevlídným pralesem, kterým projde jen odborník. Rozhodli jsme se tedy z těchto důvodů nabídnout pohodlný servis a zařadit i tuto službu,“ konstatuje Ondřej Preuss.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

кирпич в киеве

еще по теме

подробнее
Všechna práva vyhrazena © 2018