Z daňového základu lze odečíst úroky z úvěrů od stavebních spořitelen

Hlavní stránka / Legislativa / Z daňového základu lze odečíst úroky z úvěrů od stavebních spořitelen

29.3.2016

Z daňového základu lze odečíst úroky z úvěrů od stavebních spořitelen Téměř 700 tisíc lidí má aktuálně úvěr od stavební spořitelny. Od daňového základu si mohou odečíst až 300 tisíc korun zaplacených celkem na úrocích z úvěrů od stavebních spořitelen a hypoték. Odpočet snižuje náklady úvěrů, které jsou u stavebních spořitelen letos tak jako tak nejlevnější v historii. Často se na tuto možnost zapomíná.

„Stavební spořitelny posílají každoročně všem klientům, kteří splácejí úvěr, potvrzení o zaplacených úrocích. Pokud si zaplacené úroky odečtete od základu pro výpočet daně z příjmu, musíte potvrzení přiložit k daňovému přiznání. Pokud jste v zaměstnaneckém poměru, přineste ho zaměstnavateli, aby vám slevu na daních uplatnil,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).
 
Následující propočet ukazuje, kolik lze ušetřit na daních. Pokud máte úvěr od stavební spořitelny ve výši půl milionu korun, což je typický úvěr na rekonstrukci, činí daňová úspora celkem 26 650 korun. V případě úvěru na milion korun, což je částka běžnější u hypotéky, ale ani u stavební spořitelny není výjimkou, činí celková daňová úspora 51 300 korun.
 
„Hned v prvním roce splácení ušetří klient na daních zhruba 3 750 korun. V případě milionového úvěru je to dvojnásobek, tedy 7 500 Kč. Pokud si klient pečlivě počítá celkové náklady na úvěr, měl by každopádně zahrnout i daňovou úsporu, tedy odečíst 15 procent. To je částka, se kterou se jistě vyplatí kalkulovat,“ upozorňuje Jiří Šedivý. Jde o aktuální propočty při současných úrokových sazbách úvěrů, které jsou aktuálně nejnižší v historii. Platí tedy, že u starších úvěrů jsou daňové úspory v absolutních hodnotách ještě vyšší.
 
„V současnosti se úrokové sazby úvěrů pohybují v několika málo jednotkách procent. Daňové slevy úvěry ještě zlevňují. Zároveň je třeba zdůraznit, že stavební spoření jako dlouhodobý produkt nabízí takto výhodné úročení na mnoho let dopředu. Pokud si nyní uzavřete smlouvu o stavebním spoření s úrokem z vkladů jedno procento ročně, zakládáte si tím i nárok na úvěr s úrokem do tří procent,“ uzavírá tajemník asociace Jiří Šedivý.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.profvest.com

узнать больше velotime.com.ua

www.velotime.com.ua/category/elektro-velosipedy/
Všechna práva vyhrazena © 2018