Změna zákona o dani z nabytí nemovitostí zkomplikuje jednání o ceně bytu

Hlavní stránka / Legislativa / Změna zákona o dani z nabytí nemovitostí zkomplikuje jednání o ceně bytu

6.4.2015

Změna zákona o dani z nabytí nemovitostí zkomplikuje jednání o ceně bytu PRAHA - Změna způsobu placení daně z nabytí nemovitosti, tedy převod z prodávajícího na kupujícího, je další z nekončící řady změn, která ovlivní trh s nemovitostmi. V podstatě největší prospěch by taková změna přinesla developerům. Kupující, kteří si pořizují nový byt, jsou totiž od daně osvobozeni. Tvrdí to výkonný ředitel realitní sítě RE/MAX Hanuš Němeček.

Podle jeho slov sice developeři straší zdražením nemovitostí kvůli nákupu dražších pozemků, podobná obava ale prý není hned na místě. „Většina developerů má pozemky nakoupeny dlouho před plánovanou stavbou. Navíc rozhodnutí zavést daň od příštího roku uspíší snahy developerů o včasný nákup dalších pozemků a tedy jistou formu předzásobení. Nesporným faktem také je, že na trhu je stále obrovské množství již hotových developerských projektů, které své kupce teprve hledají. I to nasvědčuje tomu, že k zásadnímu navýšení cen pravděpodobně nedojde,“ míní Němeček.
 
Jiná situace nastává u starších bytů. V první fázi, tedy ještě v letošním roce a zejména v průběhu podzimu, se dá očekávat výrazné zvýšení poptávky. Domácnosti, které dosud rozhodnutí o nákupu odkládaly či stále zvažují, budou motivovány takovou investici uspíšit. To pomůže trhu obecně. „I tak poslední měsíce pozorujeme pokrizové oživení a novelou zákona dostane poptávka další výrazný impuls,“ pokračuje zástupce realitní sítě RE/MAX.
 
Čemu se však prý nevyhneme, je mnohem komplikovanější vyjednávání o ceně, protože kupující budou mít potřebu vyjednat si slevu ve výši daně. Někteří kupující zase budou mít snahu zahrnout daň do kupní ceny tak, aby částku nemuseli platit ze svého, ale v rámci hypotéky. A zde bude důležité, zda a jak se změní přístup bank. „Problém se může vyskytnout především u těch, kteří budou mít stoprocentní hypotéku a budou se potýkat s tím, z čeho daň zaplatit. Pakliže banky nezačnou nabízet úvěr i na samotné zaplacení daně, může novinka přitížit i těm, kteří od banky chtějí co nejlepší úrokovou sazbu a jsou schopni do nemovitosti investovat alespoň 15 procent z vlastní kapsy. Z patnácti procent se po odečtení daně stane 11 a na ideální úrokovou sazbu již nedosáhnou,“ dodal Hanuš Němeček.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Nemravbná daň Bohumír Hančl 22.4.2015 20:12

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://kompozit.ua

http://www.viagra-on.com

www.medicaments-24.com
Všechna práva vyhrazena © 2018