Anketa: Odborníci očekávají stagnaci rezidenčního trhu

Hlavní stránka / Novinky na webu / Anketa: Odborníci očekávají stagnaci rezidenčního trhu

4.1.2013

Anketa: Odborníci očekávají stagnaci rezidenčního trhu PRAHA - Letošní rok bude ve znamení konstantní poptávky po kvalitních projektech, ceny nových bytů se příliš měnit nebudou. Pokles se dá očekávat snad jen u tak zvaných "ležáků", tedy bytů, které se stále nedaří prodat. Obavy lidí z pokračující recese a tudíž jejich nechuť investovat se budou snažit mírnit nejen nejlevnější hypotéky v historii. Vyplývá to z ankety mezi několika realitními odborníky.

 

 

1/ Co způsobilo mírný růst prodeje nových bytů v roce 2012?
2/ Jak se budou byty prodávat v roce 2013 a proč? 

 

 

David Raiser, ředitel SOLO Praha

1/ Hlavní a rozhodující vliv měly velké výprodeje tzv. ležáků. Developeři se snažili téměř za každou cenu zbavit bytů, které byly již delší dobu po kolaudaci, a stále se je nedařilo prodat. Na tyto byty byly poskytovány akční slevy až v desítkách procent z původních ceníkových cen.
 
2/ Obávám se, že rok 2013 nebude velmi odlišný od roku loňského. Pouze snad s tím rozdílem, že bytů s výraznými akčními slevami ubude. Developeři, kteří loni prodávali s výraznými slevami, doplnili cash flow a nyní již nebudou pod takovým tlakem. Stále víc tak bude platit, že se prodá pouze projekt na dobrém místě, s adekvátní cenou a v odpovídající kvalitě. Rozhodujícím hlediskem při hodnocení projektu zůstane dostupnost MHD a občanská vybavenost v jeho okolí. Výrazným faktorem, který může prodej podpořit, nebo naopak zbrzdit, se mohou stát naši téměř nekompetentní politici, se svojí zarputilou snahou zalepit díry ve státním rozpočtu dalším zvýšením DPH.
 
Martin Louda, ředitel SIDI Czech Republic
 
1/ Je to několik důvodu. Stávající krize není na realitním trhu nic nenormálního. Lidé dohánějí nákupy za poslední tři roky, kdy s koupí, vzhledem k nepříznivému vývoji ekonomiky, vyčkávali. Ceny už nikam nepadají a podle vlastních zkušeností mohu říct, že kupující to už ani příliš neočekávají. Hypoteční úvěry jsou velmi příznivé. Úspěšní developeři v prodejích vždy nabídli něco navíc a projekty tak zatraktivnili na úkor ležáků, které jsou v prodeji za srovnatelné nebo vyšší ceny.
 
2/ V porovnání s loňskou situací čekám letošní rok konstantní poptávku. Ještě více bude záležet na chytrém marketingu projektů a schopnosti  developera odlišit se od konkurence. Například v našem aktuálním projektu ByTy Malešice budeme prodávat kromě jiného i kompletně zařízené byty, které si majitelé budou kupovat na investici, tedy k pronájmu. V roce 2013 bude stále hodně záležet na ceně. Největší zájem bude o menší byty do 50 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH nebo velké byty nad 130 metrů čtverečních s kvalitní dispozicí a prostornou terasou či balkonem v cenách do 60 tisíc korun za metr čtvereční. Porostou však i nároky kupujících třeba na architekturu a myslím, že se začne dostávat do popředí zájmu také „dobrá adresa“. Růst poptávky čekám v lokalitách Praha 10, 4 nebo 8.
 
Mikuláš Ordnung, obchodní ředitel MANGHI Czech Republic
 
1/ Hlavním faktorem, který loni zahýbal realitním trhem, byly nejnižší úrokové sazby v historii. Vedle toho je nesporné, že se na trhu ve větší míře objevují opravdu kvalitní projekty. Takové, které nabízejí odpovídající, ale rozumně nastavené ceny odpovídající realitě, chytrá dispoziční řešení a architektonicky zajímavé nápady. Lidé začali kupovat také proto, že vývoj DPH byl a stále je velmi nejasný.
 
2/ Dost bude záležet na celkové hospodářské situaci, která samozřejmě ovlivní náladu a rozhodování kupujících. Jinak podle mého soudu nebude situace příliš odlišná od loňské. Dobře se budou i nadále prodávat menší byty ve středním segmentu a pak unikátní bydlení – tedy luxusní byty a domy, které jsou vhodné i na investici. Developeři budou muset přicházet s projekty, které nabídnou něco víc, než jen bydlení mezi stěnami jednotlivých bytů. Úspěšné budou projekty s nabídkou volnočasových, společenských a sportovních činností přímo v areálu. Lidé se stále více chtějí po práci setkávat s přáteli, bavit se, sportovat a nechtějí za těmito aktivitami dojíždět. Chtějí je mít „doma“.
 
Peter Višňovský, ředitel LEXXUS
 
1/ Myslím, že stále více potenciálních kupců registruje, že současné podmínky pro koupi nemovitosti jsou nejatraktivnější nejméně za poslední čtyři roky. Hypoteční úvěry jsou v průměru pod 3,5%, což je rekord nikoli posledních 5 let, ale nejnižší úroveň v celé české hypoteční historii. Pro připomenutí – ještě na počátku roku 2010 se sazby pohybovali na úrovni kolem 5,5%. Asi nejpodstatnějším motivem pro vyšší aktivitu kupujících je však vývoj cen nemovitostí. Od vrcholu v roce 2008 klesly realizované ceny do konce roku 2010 v průměru o 22 procent, v roce 2011 ceny klesly již pouze o tři procenta a v roce 2012 již hovoříme o stagnaci – realizované ceny dále neklesaly. Realitní klišé „teď je ten nejlepší čas pro koupi“ je poměrně nadužívané, ale za současné konstelace cen a úrokových sazeb má po velmi dlouhé době skutečný obsah.
 
2/ Jsem přesvědčen, že v roce 2013, ale i v letech následujících, nás čeká velmi dobré období. První dekáda ukázala  developerům i klientům, že realitní trh funguje stejně jako jakýkoli jiný a nepřirozené tlaky (především změna DPH) mají jen krátkodobý efekt, na kterém někdo vydělá a jiný prodělá. V blízké budoucnosti neočekáváme podobné zásadní tlaky, které by trh znovu nepřirozeně deformovaly (DPH se řeší v jednotkách procent, nájmy jsou deregulované). Lze tedy předpokládat, že nemovitostní trh zůstane nezajímavým pro krátkodobé spekulanty a nákup nemovitosti se opět stane bezpečným a konzervativním způsobem ochrany finančních prostředků pro seriózní investory. Tyto trendy jsme ostatně zaregistrovali již loni - nevidíme důvody pro spekulativní nákupy, ale ani pro vyčkávání na lepší ceny. Předpokládáme, že rok 2013 bude ve znamení stabilního trhu, na kterém nedochází k dramatickým výkyvům – to platí i pro vývoj cen, kde očekáváme stagnaci nebo velmi mírný (zdravý) růst.
 
V již mnohem menším měřítku ovlivní celkové prodeje poslední mohykáni z řad předražených nebo nepovedených projektů realitního boomu. Je s podivem, že v roce 2012 takové projekty ještě nebyly prodány a že ekonomika těchto projektů stále nestrhla developerům růžové brýle z roku 2008. Jedná se však už jen o malou část celkové nabídky a nevyhnutelná cenová korekce těchto prázdných a několik let neobývaných bytů s celkovými statistikami již výrazně nezahýbe.
 
Ilona Monferini Mančíková
 
1/ Naše nemovitosti tvoří naprosto specifický segment trhu, který nereflektuje úplně přesně obecný vývoj v oblasti nové výstavby. Každopádně i my jsme zaznamenali větší zájem ze strany klientů o koupi bytu, a to především v našem aktuálním projektu Palác Dlouhá. Obecně si myslím, že nárůst prodejů nových bytů způsobují různé prodejní akce jednotlivých developerů. Ať už jsou to běžné slevy z prodejní ceny nebo různé „atypické“ nabídky – například dotovaná hypotéka, bydlení po dobu výstavby projektu zdarma, atd. Dalším faktorem, který určitě podpořil růst prodaných bytů, je pokles úrokových sazeb hypoték.
 
V případě našich projektů zaznamenáváme nárůst nejen klientů, kteří koupí bytu řeší svoji bytovou situaci a plní si tím svůj sen o nadstandardním bydlení, ale i klientů, kteří bytovou situaci mají vyřešenou, ale hledají bezpečnou a jistou investiční příležitost. Tito klienti si uvědomují, že investice do bytu v historickém centru Prahy v nově rekonstruované budově se zázemím recepce a možností parkování přímo v domě, je správné investiční rozhodnutí.
 
2/ Co rozhodně podpoří trh s nemovitostmi je fakt, že ČNB stlačila úrokové sazby téměř k nule. Stávající podmínky na trhu (ceny nemovitostí, úroveň úrokových sazeb a příjmů domácností) nikdy v historii nebyly lepší. Dalším faktorem jsou již zmiňované slevové akce developerů. Mimo Prahu klesají nabídkové ceny bytů nepřetržitě od začátku roku 2011. Naopak v Praze se podle posledních průzkumů ČSÚ ve třetím čtvrtletí zvýšily ceny v nabídkách o 0,4 procenta. Podle posledních statistik roste i poptávka po luxusním bydlení v historickém centru českých měst a to především v Praze. Nejen podle našich statistik se však mění druh klientů, kteří tyto byty kupují. Dříve byl typickým klientem cizinec, po roce 2008 se však situace obrátila a jedná se především o Čechy a Slováky, kteří si koupí bytu v centru Prahy plní svůj sen o bydlení a potvrzují tím i svůj „status úspěchu“. Obecně lze říci, že bydlení v centru města si pořizují lidé, kteří mají rádi městský ruch, komfort centra a ojedinělost historického okolí.
 
Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners  
 
1/ Snížily se ceny. Příznivé je úročení hypoték. Současná nejistota vede také k ukládání peněz do nemovitostí.  Developeři již dlouho prodávají dávno dokončené projekty a na trhu se to ví, případní zájemci proto požadují výrazné slevy.  A developeři je často dají. Celkově bych ale nebyl optimistický. Například data v katastru nemovitostí za první tři kvartály 2012 hovoří při nejlepším o stagnaci. Development se celkově dále propadl, byť už ne takovým tempem jako v předchozích letech.
 
2/ Na trhu je „blbá nálada“ a očekávám pokračování loňské stagnace a přinejmenším v první polovině roku pokračující mírný propad v developmentu. Celková očekávání mezi stavebníky a developery jsou skeptická a pokud ne skeptická tak opatrná. Prodeje podpoří dobře připravené projekty, se zajímavým architektonickým řešením a v dobré lokalitě. Pokud budou za cenu, která reflektuje současnou situaci, promítnou se rychle do čísel prodejů. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

фотосток

pharmacy24.com.ua/kareprost/
Všechna práva vyhrazena © 2018