Brněnské kanceláře podraží, výstavba nových prostor vázne

Hlavní stránka / Novinky na webu / Brněnské kanceláře podraží, výstavba nových prostor vázne

2.3.2017

Brněnské kanceláře podraží, výstavba nových prostor vázne Rok 2017 doručí na brněnský kancelářský trh jen 17 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří. V poměru k velikosti trhu tak Brno zaznamená společně s Budapeští nejmenší přírůstek nových kanceláří ve střední a východní Evropě, pouhých 3,3 procenta. Nedostatek nových kancelářských ploch může vést k růstu cen nájemného. Údaje vychází z analýzy realitně poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která srovnává kancelářský trh ve 12 městech střední Evropy.

Developeři v roce 2016 dokončili 43 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, Brno tak aktuálně disponuje 525 tisíci metrů čtverečních moderní kancelářské plochy. Nájemcům ovšem rychlost, kterou kancelářská plocha roste, nestačí. V uplynulém roce si pronajali ještě o polovinu více, než bylo postaveno, tedy přes 60 tisíc metrů čtverečních. Letos výstavba v Brně výrazně zpomalí a znovu se vzpamatuje v roce 2018, kdy by podle stávajících odhadů mělo být dokončeno přibližně 56 tisíc metrů čtverečních.
 
„Poptávka je stále vysoká, i letos si firmy pravděpodobně pronajmou více než 50 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor. Výstavba bude ale výjimečně slabá, proto očekáváme další pokles neobsazenosti z dnešních 12,1 procenta až k 10 procentům na konci roku 2017. Pronajímatelé pravděpodobně přistoupí ke zvyšování nájemného,“ říká Lukáš Netolický, odborník na brněnský kancelářský trh ve společnosti Cushman & Wakefield.
 
Nejvyšší dosažitelné nájemné v Brně se na konci roku 2016 drželo na úrovni 13 eur za metr čtvereční. Brno tak společně s polskou Lodží nabízí nejnižší nájemné. Přesto firmy při vstupu na trh často upřednostňují polská regionální města, kde jsou kanceláře sice dražší, ale pronajímatelé poskytují nájemcům vyšší pobídky. Důležitou roli při rozhodování hraje také letecká doprava, která v Brně pro potřeby mezinárodních firem stále není dostatečně rozvinutá. Brno navíc trpí nedostatkem kanceláří situovaných v centru města.
 
Jelikož zatím neexistuje nový územní plán, brownfieldy v centru města, na kterých by mohly vzniknout nové kanceláře, zůstávají nevyužité. Pozitivním důsledkem a aktuálním trendem je přesun pozornosti developerů směrem ke starším objektům vyžadujícím revitalizaci. V roce 2017 bude dokončena rekonstrukce první fáze Šumavská Towers a parkovacího domu Rozmarýn na Moravském náměstí, který kromě kancelářských ploch nabídne i veřejná parkovací stání. Obě dvě budovy jsou již z části pronajaty.
 
Šumavská Towers 
 
„Množství kancelářských prostor, pronajatých ještě před jejich dokončením stoupá. Očekáváme, že podíl předpronájmů v Brně dále výrazně vzroste v roce 2018, kdy nájemci začnou z důvodu letošní nízké výstavby narážet na velmi omezený výběr nových kanceláří,“ pokračuje Lukáš Netolický. Z hlediska jednotlivých sektorů vedly v Brně i v loňském roce IT firmy, které obsadily 41 procent ze všech pronajatých kanceláří. V ostatních sledovaných městech střední Evropy se IT sektor podílel na celkovém objemu pronájmů v mnohem menší míře - průměrně na 22 procent.
 
„Prudký přiliv IT firem do Brna v posledních dvou letech vyčerpal místní trh lidských zdrojů. Brněnské univerzity nestíhají produkovat dostatečné množství absolventů. Nezaměstnanost v IT oboru na brněnském trhu prakticky neexistuje. Společnosti jsou nuceny aktivně oslovovat pasivní kandidáty, tedy ty, kteří si práci v současné době nehledají,“ upozornila Miroslava Novosádová, manažerka brněnské pobočky společnosti CPL Jobs. „S rostoucím počtem nabídek zaměstnání si kandidáti uvědomují svoji hodnotu a jsou stále více otevření přesunu do zemí západní Evropy. Ty brněnskému trhu konkurují hlavně výší mezd, které nabízejí,“ dodává.
 
Stoupá také množství center sdílených služeb. Příkladem je transakce společnosti Edwards, která ve spolupráci s Cushman & Wakefield přejednala nájemní podmínky a zároveň stávající kanceláře rozšířila na celkovou plochu čtyři tisíce metrů čtverečních.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Regiony | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Танзания туры

Ssanyong Kyron аккумулятор купить

www.sribnapidkova.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018